Roberta Metsola na EFNI 2023

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego weźmie udział w ceremonii otwarcia tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbędzie się w Sopocie, 11 października.

Roberta Metsola będzie mówić o wyzwaniach stojących przed demokracją w wymiarze międzynarodowym i jej wpływie na geopolitykę i gospodarkę. Będzie to doskonały wstęp do trzech dni dyskusji o przyszłości Polski i Europy na EFNI, zwłaszcza w gorącym politycznie momencie, gdy nadchodzące wybory parlamentarne zdecydują o dalszym kierunku rozwoju Polski i jej miejscu na mapie Europy i świata.

Wraz z pogłębiającą się globalnie polaryzacją polityczną, rola rządów demokratycznych w kształtowaniu stosunków międzynarodowych i systemów gospodarczych staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wolne od populizmu demokracje są gwarantem stabilności politycznej, postępu społecznego i wzrostu gospodarczego w wielu krajach. W swoim przemówieniu Metsola odniesie się do wyzwań, z którymi mierzą się demokracje w trudnym z perspektywy ekonomicznej, geopolitycznej czy klimatycznej czasie. O ile skala związanych z nimi wyzwań przekracza dziś możliwości pojedynczych państw, o tyle potrafimy je rozwiązać wspólnie, gdy szukamy rozwiązań w ramach wspólnoty europejskiej. 

– Udział przewodniczącej Parlamentu Europejskiego w tegorocznym EFNI odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie w ramach Forum przestrzeni do dialogu w sprawach mających wpływ na polskie społeczeństwo nie tylko w wymiarze krajowym czy w ramach Europejskiej Wspólnoty, ale także w kontekście globalnym – mówi Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

Pochodząca z Malty Roberta Metsola jest członkinią Parlamentu Europejskiego od 2013 r. W listopadzie 2020 r. wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą, a od stycznia 2022 r. zajmuje stanowisko przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Jest najmłodszą osobą, która zajmowała to stanowisko i pierwszą od dwóch dekad kobietą, a także zaangażowaną w kwestie praw kobiet i osób LGBT orędowniczką silnej i zjednoczonej Unii.

EFNI jest jedną z największych międzynarodowych konferencji w Europie Środkowej. Organizuje ją Konfederacja Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami oraz instytucjami.