Przyszłość wspólnej waluty: Polacy nie chcą euro. A powinni!

Prawie połowa Polaków jest przeciwna przyjęciu euro. Temat ten nie zaistniał też w kończącej się kampanii wyborczej. Czy Polska ma jeszcze szansę i jeśli tak, to w jakiej perspektywie, na wspólną europejską walutę? 

Nie spełniamy warunków, więc nie ma dziś o czym mówić – rozpoczęła dyskusję ekonomistka Katarzyna Zajdel-Kurowska. – Musimy jednak pamiętać, że wchodząc do UE zobowiązaliśmy się do przyjęcia wspólnej waluty, ale faktem jest że na dziś nie spełniamy żadnego z czterech warunków – zaznaczył prof. Cezary Wójcik w Katedrze Finansów Międzynarodowych SGH. Te warunki to:

  • Stabilne ceny
  • Długotrwała równowaga finansów publicznych
  • Stabilny kurs walutowy
  • Stabilne długoterminowe stopy procentowe.
  • Te warunki w dzisiejszych realiach są oderwane od rzeczywistości. Były tworzone 20 lat, a dziś żyjemy w zupełnie innym świecie – uważa ekonomistka Katarzyna Zajdel-Kurowska. 

Z sondażu IBRiS dla Radia Zet wynika, że 49 proc. Polaków jest „zdecydowanie przeciw” przyjęciu przez Polskę euro i odejściu od złotego, a kolejnych 15,2 proc. „raczej” się na to nie zgadza. – Wyniki sondaży pokazują jednak ewolucję – zauważa prof. Dariusz Rosati. – Jeszcze 10 lat temu przeciwników było ponad 60 procent. Cieszę się z tego, że temat wprowadzenia euro nie był wykorzystywany w kampanii, bo był wykorzystywany w bardzo negatywny sposób. Tu konieczne są akcje informacyjne i edukacyjne – dodał prof. Rosati. 

Poza strefą euro jest obecnie siedem europejskich krajów: Polska, Węgry, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Dania i Szwecja. Kraje strefy euro mierzą się z wysoką inflacją. W całej strefie wyniosła ona we wrześniu 4,3 proc. (dla porównania w Polsce 8,2 proc.). – Polska powinna dążyć w kierunku ‘zakotwiczenia’ w UE poprzez wejście w strefę euro. Przyszłość wspólnej waluty to przyszłość Polski – uważa Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego. – Niestety strefa euro nam dziś odjeżdża, po 15 października (przyp. wybory parlamentarne w Polsce) okaże się, jak daleko – dodał prof. Rosati. 

Uczestnicy: 

• Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego 

• Dariusz Rosati, ekonomista, polityk, SGH 

• Cezary Wójcik, Katedra Finansów Międzynarodowych, SGH 

• Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka 

Prowadzenie: Magdalena Cedro, Polityka Insight