Cyfrowa Dekada: Stan obecny i wyzwania dla cyfrowej Europy

UE rozpoczyna transformacyjną podróż w kierunku Cyfrowej Dekady do 2030 r. Jakie inicjatywy są konieczne do ożywienia wzrostu gospodarki cyfrowej i jakie przeszkody stoją na drodze do osiągnięcia tych celów – pytali uczestnicy EFNI 2023.

Jako Europa mamy dość regulacji, musimy poradzić sobie z obecnymi wyzwaniami, teraz dochodzi kwestia AI, a maszyna prawna pracuje już na wysokich obrotach. Nie jesteśmy źli w innowacjach, mamy silny ekosystem i R&D, ale trudno nam skalować biznes, potrzebujemy większego finansowania, inaczej firmy trafiają w ręce kapitału amerykańskiego – zwrócił uwagę Heiko Willems.

Cyfrowa transformacja to nie określone działanie, ale ciągły proces, wyzwaniem jest cyfryzacja społeczeństw i edukacja. Trzecia rzecz to odpowiedzialność i etyka związana z danymi. Mamy data ethics team w Szwecji – mówiła Małgorzata Bochenek z IKEA.

Zdaniem Jakuba Boratyńskiego z KE musimy przyspieszyć aktywność, aby osiągnąć cele w 2030 r. Obraz Polski jest zniuansowany, sukcesem jest mobilna bankowość czy mObywatel, ale w rozwoju 5G jesteśmy poniżej średniej. – Nie zapominajmy, skąd się bierze amerykański sukces, potrzebujemy publicznych inwestycji, wiele inicjatyw jest ograniczonych finansowo, to wyzwanie dla nowej Komisji Europejskiej – dodał.

Andreas Maierhofer, CEO, T-Mobile Polska podkreślił, że największe wyzwania dotyczą regulacji i ich czasochłonności, szczególnie nie możemy czekać długo na regulacje AI. Wskazał, że dziś, gdy wielkość danych rośnie wykładniczo, podstawą biznesu jest szybka i bezpieczna sieć, dzięki której możliwa jest automatyzacja czy robotyzacja. Kluczowe jest cyberbezpieczeństwo. Dziś firmy skazane są na ofertę firm amerykańskich. – Co zrobić, aby mieć ofertę na usługi chmurowe i inne od europejskich organizacji. To wielka dyskusja, rekomenduję, abyśmy mieli europejskiego dostawcę. Europa powinna grać również ważniejszą rolę na cyfrowym rynku. Dodał, że Europa ma utalentowanych ludzi, T-Mobile buduje w Polsce nowy hub technologiczny.

W debacie udział wzięli także Jakub Boratyński, dyrektor ds. sieci i zarządzania, Dyrekcja ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska, Heiko Willems, członek Grupy Pracodawców EKES, dyrektor biura BDI w Brukseli, stały delegat przy BusinessEurope

Prowadzenie: Ryszard Łuczyn, analityk ds. cyfrowych i politycznych, Polityka Insight.