Polityka zdrowotna — nowe spojrzenie na profilaktykę

W czasie pandemii Covid – 19 społeczeństwo nauczyło się lepszego dbania o higienę oraz profilaktykę, które zapobiegają szeregowi powikłań chorobowych. Z jednej strony wzrosła świadomość roli, jaką pełnią szczepienia, ale z drugiej – pojawiają się radyklane ruchy antyszczepionkowe. Jakie powinny być priorytety w profilaktyce zdrowotnej państwa rozmawiali eksperci w trakcie spotkania: Polityka zdrowotna — nowe spojrzenie na profilaktykę.

Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia powiedziała, że w temacie profilaktyki resort stawia na szeroko pojętą edukację: „Jednym z priorytetów profilaktyki ministerstwa jest edukacja zdrowotna, która razem z ministerstwem edukacji będziemy realizować. Programy zdrowotne będą wdrażane od najmłodszych lat”, dodała Urszula Demkow.

Marek Augustyn, zastępca prezesa NFZ, przekonywał, że należy dobrać odpowiednie narzędzia profilaktyki, bo obecnie z ministerialnych programów profilaktycznych korzysta po kilkanaście procent uprawnionych. Marek Augustyn zaproponował, by profilaktyka zdrowotna była mocniej promowana w trakcie badań medycyny pracy. Każdego roku takie badania przechodzi 5 milionów Polaków. Wtedy jest też szansa na wychwycenie choroby na wczesnym etapie.

Paneliści przekonywali, że konieczne jest wprowadzenie kalendarza szczepień dla dorosłych, a nie – jak obecnie –  tylko dla dzieci. Wszyscy zgodzili się, że obowiązkowe powinny być coroczne szczepienia przeciw grypie i koronawirusowi.

„Nie ma skuteczniejszej walki z chorobami zakaźnymi niż szczepienia. Jak najszersze grupy powinny być objęte bezpłatnym szczepieniem. Dorosłych nie można do niczego zmusić, muszą być przekonani. A ponieważ z reguły nie mamy czasu – chcielibyśmy się zaszczepić szybko, najlepiej w pracy, w szkole, w aptece – powinna być taka możliwość” – przekonywał Krzysztof Kępiński, dyrektor relacji zewnętrznych GSK.

Prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii dodała, że profilaktyka pierwotna w wielu chorobach to zmiana stylu życia, czyli codzienne 30-minutowe marsze, dieta śródziemnomorska i niepalenie tytoniu.

W panelu wzięli udział: Marek Augustyn, zastępca prezesa NFZ, prof. Marcin Czech Politechnika Warszawska, Instytut Matki i Dziecka, Urszula Demkow, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Krzysztof Kępiński, członek zarządu, dyrektor relacji zewnętrznych GSK, prof. Brygida Kwiatkowska, krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Beata Małecka-Libera, senator, lekarz, Michał Modro, adwokat, wiceprzewodniczący Rady Polityki Senioralnej. Spotkanie prowadził Kacper Olejniczak z Konfederacji Lewiatan.