W ostatnich latach coraz więcej dużych organizacji stawia nie tylko na certyfikowaną energię pozyskaną z OZE, lecz również na potężne inwestycje w instalacje fotowoltaiczne i farmy wiatrowe. Na panelu dotyczącym OZE rozmawiano o dobrych praktykach i wyzwaniach jakie pojawiają się na rynku europejskim.
Dyrektor do spraw strategii i komunikacji Huawei Polska Ryszard Hordyński podkreślił podczas debaty, że jeśli chodzi o rynek polski na pewno jest dużo do zrobienia. „Ponieważ jak wszyscy wiedzą nasze sieci były projektowane raczej w jednym kierunku od miejsca wytwarzania, do miejsca konsumpcji tej energii” – podkreślał Ryszard Hordyński.
Prezes BP Polska Bogdan Kucharski również wspominał o wyzwaniach jakie stają przed nami w sprawie transformacji energetycznej. Bogdan Kucharski pokreślił, że nie ma jednego zestawu praktyk, które da się zastosować w każdym kraju.
– Działamy w sposób, na jaki pozwala nam rynek, otoczenie konkurencyjne, regulatorzy i klienci. W Polsce brakuje neutralności technologicznej, czyli pozwolenia inwestorom na swobodny wybór tych rozwiązań, które będą najlepsze, najbardziej ekonomiczne do zastosowania – mówił prezes BP. Dodał również, że brakuje w Polsce zasad równej konkurencji jeśli chodzi o transformację energetyczną.
Dyrektor do spraw rozwoju w EDP Energia Polska Remigiusz Piwowarski zaznaczył podczas panelu, że w przypadku fotowoltaiki mamy przed sobą wyzwania trojakiego rodzaju: długi czas potrzebny, aby przyłączyć instalację do sieci, przewlekłe procedury odwoławcze dotyczące powstawania przyłączeń i potrzebę innowacyjności biznesu w formach docierania z rozwiązaniami OZE do klientów.
Członek zarządu Banku Millennium Andrzej Gliński podkreślił podczas panelu, że banki chętnie finansują zieloną energię. Jako podkreślił: „Powstała nawet pewna konkurencja między bankami jeśli chodzi o projekty, wszystkie banki mają w swoich strategiach deklaracje co do kwot, które będą angażowały w zieloną energię i to nie są puste deklaracje”.
Profesor Dorota Niedziółka, prorektor do spraw rozwoju SGH zaznaczała, że z pewnością nastąpi za chwilę przyspieszenie tempa transformacji energetycznej. Dochodzi do kumulacji różnego rodzaju procesów, które są konsekwencją dużych oczekiwań biznesu i społeczeństwa – mówiła profesor Dorota Niedziółka.
Piotr Stępiński z Wydział Współpracy Międzynarodowej i Monitorowania Rozwoju Rynku OZE z Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślał, że potrzebna jest modernizacja sieci i magazynowania energii. Jest to perspektywiczny kierunek, który jest wpierany legislacją – podkreślał Piotr Stępiński.
W dyskusji wzięli udział:
Andrzej Gliński, członek zarządu, Bank Millennium
Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji, Huawei Polska
Bogdan Kucharski, prezes, BP Polska
Dorota Niedziółka, profesor, prorektor ds. rozwoju SGH, kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej
Remigiusz Piwowarski, dyrektor ds. Rozwoju w EDP Energia Polska, wice-prezes/członek zarządu w EDP by SOON
Piotr Stępiński, Wydział współpracy międzynarodowej i monitorowania rozwoju rynku OZE, departament OZE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Panel poprowadziła Paulina Grądzik z Konfederacji Lewiatan.