Europejski rynek cyfrowy wciąż mocno odstaje od rynków w USA i Chinach. Dzieje się tak między innymi z uwagi na zbyt liczne i zawiłe regulacje prawne. Czy da się je ograniczyć? Co trzeba zrobić, żeby Europa stała się w świecie cyfrowym bardziej konkurencyjna? Jak może pomóc w tym Polska? O tym rozmawiali eksperci w tej dziedzinie podczas dyskusji na Europejskim Forum Nowych Idei.
– W UE koncentrujemy się przede wszystkim na rozmowie o regulacjach, a nie na tym jak zdobyć lepsze kompetencje programistów, jak zdobyć lepszych architektów systemów, ludzi którzy będą rozwijać produkty. Widzimy jak Europa wygląda w porównaniu do USA i Chin. Oni ciągle rozwijają nowe technologie, a my w Europie stoimy w miejscu. Musimy zastanowić się jak wzmocnić edukację ludzi w dziedzinie nowych technologii – powiedział Marek Wiza, przewodniczący rady nadzorczej Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. – Popatrzmy nawet na wykorzystanie chmur. Mamy tu dostawców amerykańskich, nie mamy europejskich. Zostaliśmy w tyle – zaznaczył Marek Wiza.
Paneliści zwracali uwagę na problem nadmierności unijnych regulacji dotyczących sektora cyfrowego. – Wszyscy wiemy doskonale w jak trudnej sytuacji dziś jesteśmy jako kontynent. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak wielu problemów jednocześnie. Jest strasznie wiele wyzwań. Dziś chodzi o jakość nowych regulacji, zmniejszenie liczby nowych, zaprzestanie tej biegunki legislacyjnej, która pojawiała się i na poziomie Brukseli, i na poziomie państw członkowskich, kiedy przychodzi do implementacji tych dyrektyw – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Polski 2050 Michał Kobosko.
– To, co pojawia się podczas rozmów z osobami zaangażowanymi w tworzenie systemów AI, to to że oni nie rozumieją tych regulacji – zwróciła uwagę Olga Zabolewicz z NASK. – Jest to coś problematycznego dla kogoś, kto nie siedzi w tej bańce regulacyjnej. Oni nie wiedzą co zrobić z danymi, żeby być zgodnym np. z RODO. Zgłaszają, że chcą coś rozwijać, na przykład postawić stronę internetową, ale dla nich te wymagania zawarte w regulacjach są zbyt skomplikowane. Pytają dlaczego organy nadzoru nie wyjdą naprzeciw młodym naukowcom i nie powiedzą im co i jak, nie podadzą im klarownych wytycznych? – opowiadała podczas panelu ekspertka Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.
– Mamy w Polsce znakomitych specjalistów IT, świetną kulturę pracy. Specjalistów AI jest już trochę mniej, a jeżeli już są, to wybierają ścieżkę kariery poza polskimi uczelniami i firmami. Więc trzeba stworzyć system, który pozwoli tym ludziom zostać w Polsce, udzielać w polskich instytutach, dostawać granty na swoje badania – powiedziała Lucyna Chwatowska, dyrektorka AGI Text-To-Speech w Amazon. I zwróciła uwagę na trzy filary, które są podstawą takiego podejścia. – Po pierwsze: uczelnie jako motory innowacji, odpowiednio dofinansowane, z dostępem do czegoś w rodzaju narodowej chmury badawczej. Po drugie: regulacje rządowe, ale też plan i strategia. Musi być też stworzony system zachęt dla przedsiębiorstw, żeby widziały w tym sens ekonomiczny. I wreszcie po trzecie: biznes, który może pomagać w edukacji, reskillingu osób, które już są na rynku pracy, może też pomagać w tworzeniu infrastruktury, jak klastry obliczeniowe.
Piotr Kobielski z Ministerstwa Cyfryzacji zapowiedział, że będzie to jeden z ważnych tematów zbliżającej się polskiej prezydencji. – Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której na słowo „cyfryzacja” będziemy reagować od razu nowymi aktami prawnymi. A przecież mamy akty, które nie zostały jeszcze zrealizowane podczas ostatniego cyklu, jak Digital Networks Act. W związku z tym podejście, jakie będzie nam bliskie podczas polskiej prezydencji, to wykonanie jednego roku wstecz – powiedział Piotr Kobielski zapowiadając, że Polska będzie też kładła nacisk na partnerstwa cyfrowe z takimi krajami jak Japonia, Singapur, Indie czy Indonezja.
W dyskusji udział wzięli Lucyna Chwastowska, dyrektorka, AGI Text-To-Speech, Amazon, Artur Wiza, przewodniczący rady nadzorczej Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, Michał Kobosko, europoseł Renew Europe, Olga Zabolewicz, główny specjalista ds. legislacji w Dziale Prawnym NASK oraz Piotr Kobielski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Cyfryzacji. Rozmowę prowadziła Jolanta Jaworska, prezeska Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych.