EFNI 2024: O wpływie czytania na krytyczne myślenie

Krytyczne myślenie i weryfikacja przyjmowanych informacji w dobie internetu stały się jeszcze cenniejszymi umiejętnościami – niezbędnymi do przetrwania w cyfrowym świecie. Rozwój w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji uwypuklił tylko konieczność podchodzenia ze zdrowym sceptycyzmem do zalewających nas zewsząd informacji. Szczególnie że często mają one za zadanie szokować i wywoływać negatywne emocje, by zdobywać jak najszersze zaangażowanie odbiorców, a nie dostarczać sprawdzone i wiarygodne treści.

Czytanie ma bardzo istotny wpływ na rozwój krytycznego myślenia. A jakie znaczenie mają te elementy dla stabilności demokracji? To pytanie szczególnie istotne w dobie wzrostu popularności populistycznych partii prawicowych – co udowodniły chociażby wyniki czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, nie tylko w Polsce, ale także wielu innych krajów Unii.

Porozmawiamy o tym trzeciego dnia EFNI 2024 podczas debaty: „Przetrwają najbardziej krytyczni. O konieczności i strategiach ćwiczenia krytycznego myślenia w świecie AI”, którą poprowadzi Maria Deskur, Ashoka Fellow, wieloletnia dyrektor zarządzająca książek Egmontu i Burdy, współzałożycielka i prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Paneliści:

  • Joerg Maas, prezes Stiftung Lesen, oraz EURead
  • Georg Heusel, dyrektor departamentu Kultury Komisji Europejskiej
  • Ewa Haman, psycholingwistka rozwojowa, od lat zajmująca się badaniami nad rozwojem poznawczym człowieka.
  • Marek Żółtowski, Senior Regulatory Manager, BAT Polska

Moderacja: Maria Deskur, prezes zarządu, Fundacja Powszechnego Czytania

EFNI 2024: Sopot, 16-18 października 2024 r.
#CoBędzieJutro