U progu katastrofy. Co dalej ze zdrowiem psychicznym młodych? 

“Dzieci nie są odizolowaną wyspą”. Prawie 90 procent młodych ludzi twierdzi, że szkoła nie przygotowuje ich do dorosłego życia – tak wynika z badań przeprowadzonych w pięciu krajach Unii Europejskiej, w tym Polski. To jedna z przyczyn, która wpływa na słabą kondycję zdrowia psychicznego młodych. 

Liderka projektów edukacyjnych UE Joanna Bochniarz podczas panelu zaznaczyła, że szkoła jaką znamy, powoli przestaje istnieć. – Nauczyciele przestają być przekaźnikami wiedzy, większość młodych ludzi wiedzę czerpię z innych źródeł, głównie z internetu – dodała. – Dzieci nie są idizolowaną wyspą. Są lustrem współczesnego świata – podkreślił Marek Kamiński. Filozof i podróżnik mówił o tym, że pandemia pokazała, że pandemia pokazała, jak ogromny problem jest w sferze zdrowia psychicznego młodych. – Na świecie nie starczy psychologów, żeby im wszystkim pomóc. Dlatego wspomagamy się technologią i, między innymi, zbudowaliśmy aplikację dla dzieci młodzieży 

Aplikacja LifePlan App ma formę gry, której celem jest poznanie samego siebie, wzmocnienie swoich możliwości i zbudowanie odporności. – Mam wrażenie, że jesteśmy na pogotowiu ratunkowym. Największy nacisk powinniśmy postawić na edukację – podkreśliła Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed, dyrektorka relacji zewnętrznych ESG i ekonomiki zdrowia w Adamed Pharma. Tymczasem mniej niż połowa szkół nie ma psychologa szkolnego. – Dyrektorzy szkół chcą zatrudniać nawet studentów psychologii czy osoby po kursie psychologii, co jest zgrozą – dodała Małgorzata Wójcik, psycholożka Uniwersytetu SWPS. 

Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, że konieczne jest uzdrowienie systemu. –  Inicjatyw w UE jest wiele. Unia zbiera najlepsze praktyki z całej Europy i stara się zebrać je w jeden wytyczny zbiór – Piotr Toczyski ambasador z ramienia Team Europe, inicjatywy Kompleksowego Podejścia UE do Zdrowia Psychicznego. 

• Joanna Bochniarz, liderka projektów edukacyjnych UE 

• Katarzyna Dubno, członkini zarządu, Fundacja Adamed, dyrektorka relacji zewnętrznych, ESG i ekonomiki zdrowia, Adamed Pharma 

• Marek Kamiński, podróżnik, filozof 

• Anna Szczegielniak, lekarz psychiatra, członkini Rady Młodych Ekspertów ds. psychiatrii przy Rzeczniku Praw Pacjenta 

• Piotr Toczyski, ambasador z ramienia Team Europe, inicjatywa Kompleksowego Podejścia UE do Zdrowia Psychicznego

 • Małgorzata Wójcik, psycholożka, Uniwersytet SWPS 

Prowadzenie: Kacper Olejniczak, Konfederacja Lewiatan