Rynek mieszkaniowy i rynek kredytów mieszkaniowych – zjawiska, obserwacje, trendy

Polska w 2022 roku przyjęła Długoterminową Strategię Renowacji Budynków. Pomimo tych ambitnych celów rynek materiałów budowlanych w Polsce przeżywa trudny okres. O tym gdzie popełniono błędy, jak można zapobiec im w przyszłości i które kwestie są dziś kluczowe rozmawiali goście panelu dyskusyjnego podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.

– Wiecie państwo za ile procent emisyjności CO2 odpowiadają w Polsce budynki? Aż 35%. A ile procent zużywają energii? 40. Tymczasem gdzie są najbardziej zaawansowane termomodernizacje i procesy zmierzające do oszczędzania? W tych krajach, gdzie są najwyższe ceny prądu. Najlepiej bowiem oszczędzać zasób, który jest zasobem drogim – zauważył profesor Waldemar Rogowski z SGH. – Budynki są bardzo istotnym elementem naszego życia, spędzamy w nich 90% czasu. I stąd polityka unijna w najbliższych latach będzie skupiać się na budynkach. Również z powodu emisji CO2 i zużywania energii – dodał Paweł Lachman, prezes PORT PC. 

– Wielu Polaków mieszka w budynkach, które nazywamy wampirami energetycznymi. W domach o fatalnych stanie, drenujących budżety. Żeby to zmienić, musimy mieć jasną i klarowną strategię zmian. A rząd jej nie ma. I ten brak strategii powoduje poważne konsekwencje dla użytkowników – mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, jako przykład podając problemy związane ze zmianami w dostępie do fotowoltaiki. 

Szymon Firląg ze Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przypomniał, że jego związek i 37 innych organizacji związanych z budownictwem podpisało się pod apelem do premiera o przywrócenie zwrotu VAT na wyroby budowlane. – To rozwiązanie, które odpowiada na bieżące potrzeby – zaznaczył Firląg. – Przed nami dwie kluczowe rzeczy. To kompleksowa termomodernizacja, czyli nie tylko wymiana źródeł ciepła, ale też choćby wymiana starych stropów. Druga rzecz to pomoc w tej termomodernizacji dla najuboższych – wyliczał Waldemar Czarnocki z VELUX Polska. 

W dyskusji, którą prowadziła Agnieszka Zaręba z Radia ZET wzięli udział prof. Waldemar Rogowski, ekspert ONZ ds. rozwoju przemysłowego UNIDO, wykładowca SGH oraz konsultant Banku Światowego, Waldemar Czarnocki, menedżer ds. rozwoju biznesu i wsparcia sprzedaży VELUX Polska, Szymon Firląg, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego oraz Paweł Lachman, prezes PORT PC.