RównoWaga szans w pracy: biznes liderem zmian

W ciągu ostatnich 4 lat utrwaliła się gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy – wynika z raportu „Kobiety, rynek pracy i równość płac” przygotowanego przez Stowarzyszenie Kongres Kobiet. Lepiej wykształcone, zarabiają mniej niż mężczyźni, zajmują niższe stanowiska i są mniej aktywne zawodowo.

W trakcie panelu wręczono wyróżnienia w konkursie „RównoWaga. Prokobieca firma roku”, nagradzając firmy w 5 obszarach Indeksu Równości: Polityka i mechanizmy równości dla IKEA Retail; Rozwój i szkolenia dla Veolia Energia Polska; Równowaga praca – dom dla NatWest Poland; Płace dla Orange Polska oraz Zdrowie dla  M&J. Celem konkursu jest promocja dobrych praktyk wśród firm i liderek. Organizatorem jest Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Kulczyk Foundation.

Zdaniem Henryki Bochniarz biznes powinien być liderem zmian, zwłaszcza w obecnej sytuacji demograficznej. – Chcemy zidentyfikować, co firmy faktycznie robią w kwestii równouprawnienia. W MSP kwestia równości jest często mało uświadomiona, ważny jest transfer wiedzy do mniejszych firm. Mam nadzieję, że kwestia równości dzięki konkursowi stanie się powszechniejsza. Chcemy, aby nagrodzone firmy dzieliły się doświadczeniem, które stanie się wspólnym dobrem.

Wspieranie kobiet jest ważne, ale musimy sprawdzić źródło problemu. Różnice płacowe wynikają z faktu, że kobieta zostaje matką – zauważyła Joanna Maliszewska-Mazek z Kulczyk Foundation. 58 proc. Polaków uważa, że najlepszy jest model partnerski, równy podział obowiązków w pracy i domu. Regulacje mogą w tym pomóc, przykładem rosnąca popularność urlopów rodzicielskich wśród ojców. – Szukamy liderów zmian, którzy pokazują kulturę organizacyjną sprzyjającą równości płci. Islandia uznała, że dziecko ma prawo, aby budować równą więź z każdym z rodziców. Podejście work-life-balance to korzyść dla dzieci, rodziców i pracodawców – dodała.

Jak powiedziała Sylwia Ziemacka, członkini fundacji Share the Care, połowa pracowników to kobiety, ale nikt nie zwracał dotąd uwagi na ich potrzeby. – Pracodawcy prześcigają się w benefitach, ale temat menstruacji czy menopauzy to tabu. Ponad 60 proc. kobiet wstydzi się powiedzieć pracodawcy o transformacji menopauzalnej. Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, brak opieki nad kobietami wpłynie na kształt rynku pracy – dodała.

Zdaniem Ewy Rumińskiej-Zimny, wiceprezeski Stowarzyszenia Kongres Kobiet, kobiety są tak dobrze wykształcone, że nie opłaca się mieć takich pań tylko domu. Zapewnienie szans na rynku pracy to konstytucyjne prawo. – Luka płac wynosi 20 punktów procentowych. W 78 proc. firm brakuje wiedzy i świadomości równości płac – wynika z naszego raportu. To pole do działania i temu służy nowa dyrektywa, która zobowiązuje firmy do ujawnienia luki płac  – dodała.

Panel prowadziła Anita Błaszczak, dziennikarka Rzeczpospolitej.