Na całym świecie kobiety stanowią zaledwie 25 procent w branży technologicznej. W kadrze kierowniczej jest to zaledwie 11 procent. W przestrzeni publicznej nadal funkcjonuje stereotypowe przekonanie, iż takie profesje jak programowanie i IT należą do mężczyzn. Co powinny zrobić administracja publiczna oraz trzeci sektor na rzecz włączania kobiet do cyfrowego świata?
W ciągu ostatniej dekady liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 56%, a liczba mężczyzn – o 18%. W tym czasie na publicznych uczelniach technicznych liczba kobiet studiujących na kierunkach IT wzrosła o 47%, podczas gdy liczba mężczyzn zmniejszyła się o 3%. Według danych Eurostat Polska ma najwyższy wśród 27 krajów Unii Europejskiej (42%) udział kobiet wśród osób kończących studia doktoranckie w dziedzinie inżynierii i techniki.
Badania pokazują chęci kobiet do pracy w IT i technologii, ale nie przekłada się to na miejsca pracy. – Oprócz edukacji potrzebna jest zmiana myślenia na rynku pracy, w zarządach firm – uważa Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. – Kobiety są niezbędne w świecie technologii – Potrzebujemy kobiet-autorytetów w tych dziedzinach – uzupełniła posłanka Agnieszka Pomaska. – Kobiety zakładają start-upy, żeby zmieniać świat, a mężczyźni żeby dużo zarabiać – mówi Mikołaj Pindelski, ekonomista SGH.
Podczas panelu poruszono też kwestię wpływu mediów społecznościowych. Ich działanie znacznie bardziej wpływają na kobiety. – Polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie. Młodym ludziom brakuje dobrych wzorców, dlatego większość z nich chce dziś zostać influencerem czy youtuberem – zaznaczyła Alicja Tatarczuk, menadżerka ds. CSR w Huawei Polska.
Z raportów opublikowanych przez Komisję Europejską wynika, że w Polsce aż 66 proc. absolwentów szkół wyższych to kobiety, co jest najwyższym wskaźnikiem w UE (średnia UE to 57 proc.), przy czym Polki zajmują także wysoką, drugą pozycję w UE pod względem absolwentów kierunków ścisłych.
Uczestnicy:
• Katarzyna Blachowicz, zastępczyni dyrektora, Centralny Ośrodek Informatyki
• Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii, prawniczka, Uniwersytet Łódzki
• Mikołaj Pindelski, ekonomista, SGH
• Agnieszka Pomaska, posłanka na Sejm
• Alicja Tatarczuk, menadżerka ds. CSR, Huawei Polska
Prowadzenie: Katarzyna Dębska, Polityka Insight