Kształtujemy Europę – dajmy unijnym przedsiębiorstwom wszystkie narzędzia, aby stały się globalnymi graczami

Grupa Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno Społecznego konsekwentnie opowiada się za bardziej strategicznym podejściem do konkurencyjności, przedstawiając między innymi nowe inicjatywy polityczne dotyczące „sprzyjaniu konkurencyjności”. Koncepcja analizy porównawczej wszystkich polityk pod kątem konkurencyjności została podjęta przez Komisję Europejską.

„Sytuacja nie jest ponura, ale i nie należy do łatwych. Aby ją polepszyć, wystarczy skupić się na kilku kluczowych czynnikach, jak inwestycje w nowe technologie i R&D. Widać, że te aspekty zaczynają być istotne także dla Komisji Europejskiej” – mówił Stefano Mallia, przewodniczący Grupy Pracodawców EKES

Pracodawcy wprowadzili również ideę „europejskiego testu innowacji”, który powinien zweryfikować, czy nowe inicjatywy sprzyjają rozwojowi innowacji w UE.

„Nasz udział w światowym PKB maleje – z jednej strony to nieuniknione, bo wynika z naturalny sposób z naszego procentowego udziału w światowej populacji. Ale z drugiej – musimy zacząć oglądać się na świat, a nie odwracać się do niego plecami, bo on nie będzie na nas czekać. A my możemy mu sporo zaoferować – bez popadania w neokolonializm” – powiedział Markus J. Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.

Kluczowy jest także nowy, kompleksowy program mający na celu fundamentalne pogłębienie jednolitego rynku w różnych obszarach polityki, w tym w dziedzinie energii, cyfryzacji, środowiska i rynków kapitałowych.

„Brak dostępności funduszy, np. VC, i regulacje rynkowe ograniczają w Europie rozwój często najbardziej innowacyjnych firm, jak choćby start-upy. Dlatego porównywanie unijnego rynku do innych na świecie, jak USA, ma ograniczony sens, choć oczywiście nie każda regulacja jest zła” – tłumaczyła Kamila Sotomska, senior politcy annalist w Google. „Konieczny jest balans, by wspierać europejską konkurencyjność i innowacyjność” – dodała.

„Jednolity rynek nie działa, jak powinien, a argumenty na jego usprawnienie powtarzają się od 30 lat”, zgodził się z nią Paweł Dziekoński, wiceprezes Grupy FAKRO. „Czołowym z nich pozostaje zacieśnianie współpracy między krajami członkowskimi” – mówił.

Partnerami paneli byli: Europejski Komitet Ekonomiczno Społeczny i FAKRO, a prowadził go Maciej Zakrocki, publicysta dziennikarz Tok FM.