Innowacyjność w Europie, Polsce i regionach

Jak regiony mogą skutecznie tworzyć warunki do rozwoju biznesu? O dobrych praktykach w tworzeniu ekosystemu innowacji na pograniczu nauki i biznesu rozmawiali uczestnicy na EFNI.

Województwo Pomorskie należy do czołówki innowacyjności w Polsce. – Lubimy robić rzeczy inaczej niż wszyscy. To, co unikalne, to zdefiniowanie inteligentnych specjalizacji, koncentracja na silnych obszarach regionalnych kompetencji. Ważna jest ciągłość naszego podejścia – powiedział Stanisław Szultka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jego zdaniem bardziej innowacyjne są regiony, które mają zrównoważone obszary rozwojowe. Dlatego na Pomorzu budowany jest kompleksowy ekosystem wsparcia. Chcemy budować wiatraki, gdy wieje wiatr zmian – zakończył.

Co firmy oferują w regionach, zwłaszcza w zakresie innowacji społecznych? Zdaniem Michała Fury z BAT to przede wszystkim korzyści dla kreowania rynku pracy, działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, tworzenie lokalnego ekosystemu gospodarczego, zaangażowanie społeczności, współpraca ze szkołami i uczelniami. – Nasz fabryka w Augustowie, druga co do wielkości na świecie, jest już zielona. Większość inwestycji realizujemy z lokalnymi dostawcami, to możliwie dzięki otwartości i dialogowi – podkreślił gość.

Właśnie dialog jest kluczem do rozwoju innowacyjności na Dolnym Śląsku. – Z punktu widzenia pracodawców ważne są podobne definicje jeśli chodzi o rynek pracy, współpracę ze światem nauki – zauważył Artur Mazurkiewicz. Najważniejsze, aby strony mówiły tym samym językiem: dla biznesu liczy się termin, konkret, rozwiązanie tu i teraz, dla nauki czas ma inne znaczenie.

Innowacje społeczne sprawiają, że działamy lepiej, sprawniej, inaczej. Zwróćmy uwagę jak platformy podobne do naszej wpływają na dostępność pracy, łatwość zarabiania pieniędzy powiedział Marcin Moczyróg z Ubera.

W Szwecji jak zauważyła Magdalena Pramfelt innowacyjność to angażowanie wszystkich ludzi (co piąta osoba to emigrant), współpraca, praca odbywa się w grupach, gdzie obowiązuje egalitarność, równie ważny jest konsensus.

W panelu udział wzięli:
– Michał Fura, Senior Regulatory Engagement Manager, BAT
– Artur Mazurkiewicz, prezes, Dolnośląscy Pracodawcy
– Marcin Moczyróg, Director & GM CEE, Uber
– Magdalena Pramfelt, Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku
– Stanisław Szultka, dyrektor, Departament Rozwoju Gospodarczego, UMWP

Prowadzenie: Hanna Godlewska-Majkowska, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, SGH