Grzeczne już byłyśmy – 15 lat Kongresu Kobiet

“Nigdy tak wiele nie zależało od kobiet”. Zgodnie przyznały uczestniczki rozmowy: Grzeczne już byłyśmy – 15 lat Kongresu Kobiet. Jako 52 procent społeczeństwa będziemy miały ważny głos w tych wyborach – dodają Henryka Bochniarz, Barbara Labuda i Teresa Kamińska. 

Te ostatnie miesiące i lata to ogromny przełom. Jestem nieprawdopodobnie dumna z kobiet – podkreślała podczas dyskusji Barbara Labuda. – Z tego jak walczą, jak pokazują swoje prawa, jak są sprawcze. Kobiety mają bezpośredni wpływ na los tego kraju – dodała Labuda.

– Prawa wyborcze kobiety uzyskały 100 lat temu i dziś jest to coś naturalnego. Odbieranie sobie dziś prawa wyborczego to jest brak szacunku dla siebie i kobiet, które o te prawa walczyły – uzupełniła Teresa Kamińska. – Wszystkie chciałybyśmy mieć takie poczucie, że naprawdę szanuje się naszą wolę, szanuje się nasze decyzje i traktuje się jako pełnoprawne obywatelki – powiedziała Henryka Bochniarz, założycielka Kongresu Kobiet. – Musimy pamiętać, że nie każda kobieta ma siłę liderki. To do nas należy stworzenie im odpowiednich regulacji, dzięki którym będą czuły się bezpiecznie – dodała Teresa Kamińska. 

Stowarzyszenie Kongres Kobiet wsparło akcję #KobietyNaWybory – Walczymy o stwarzanie lub podtrzymywanie mechanizmów, służących wyrównywaniu szans i możliwości kobiet w życiu publiczny. Aby tego móc dokonać, a potem przypilnować potrzebujemy w polityce kobiet podzielających te wartości, gotowych zawalczyć o nasze prawa – zaznaczyła Henryka Bochniarz. – Demokracja bez kobiet nie istnieje. Teraz mamy oręż do tego, żeby walczyć. Idźmy wszystkie na wybory – zaapelowały uczestniczki spotkania. 

Z sondażu Ipsos dla portalu OKO.press i radia TOK FM wynika, że gdyby przy urnach głosowały tylko kobiety, to w Sejmie większość miałaby obecna opozycja.

Uczestniczki:

Henryka Bochniarz przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan

Barbara Labuda polityczka

Teresa Kamińska polityczka i menadżerka

Prowadzenie: Aleksandra Pawlicka, dziennikarka, „Newsweek Polska”, autorka publikacji dotyczącej jubileuszu Kongresu Kobiet