Znaczenie Fundacji Firm Rodzinnych

Według danych Instytutu Biznesu Rodzinnego, w Polsce aż 830 tysięcy firm to firmy rodzinne. W lutym tego roku ustawa o fundacji rodzinnej została podpisana przez prezydenta, a 22 maja 2023 r. oficjalnie weszła w życie. Nowe prawo ma m.in. pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z dziedziczeniem i pozwolić na stabilną działalność firmy po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Wpłynie również pozytywnie na bezpieczną, wielopokoleniową sukcesję. Co jeszcze wniesie ustawa i jakie ma dziś znaczenie dla polskich firm rodzinnych?

O tym właśnie rozmawiali w ramach cyklu EFNI Talks zaproszeni goście: Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Nadzorczej Dr Irena Eris S.A. i mec. Piotr Grabowski, radca prawny, wspólnik zarządzający GWLAW. Dyskusję moderowała Małgorzata Bombol, dyrektorka Instytutu Zarządzania Wartością, SGH.

„Środowisko firm rodzinnych w Polsce od dawna dyskutowało o tym, że potrzebne są zmiany ustawodawcze. Przedsiębiorcy narzekali na zmienne środowisko prawne, a wejście w życie ustawy rozwiązuje wiele z tych problemów. Nie ma dziś wątpliwości, że zmiany, które wprowadza są bardzo pozytywne z punktu widzenia właścicieli firm rodzinnych, dzięki m.in. uregulowaniu procesu sukcesji. Dzięki ustawie kolejne pokolenia nie będą zmuszane operacyjnie angażować się w funkcjonowanie firmy, jeśli nie mają na to ochoty – część obowiązków z tym związanych może przejąć Fundacja” – mówił Henryk Orfinger.

Piotr Grabowski podkreślił również, że ustawa odsuwa od właścicieli firm rodzinnych niebezpieczeństwo związane z niekontrolowanym wydostaniem się kapitału na zewnętrz. „Warto jednak podkreślić, że jesteśmy w okresie przejściowym – przedsiębiorcy są jeszcze nieco nieufni, ale analizując rachunek zysków i strat coraz częściej zauważają, że fundacja rodzinna jest korzystnym rozwiązaniem”.

Paneliści podkreślili, że ustawa pozwala przedsiębiorcom na myślenie długofalowe. To z kolei wpływa na poczucie stabilizacji, niezbędne w środowisku biznesowym.