Wyzwania geopolityczne hamulcem zielonej transformacji

Wojna w Ukrainie, spowolnienie gospodarcze, niepewność na rynkach finansowych. To wszystko miało wpływ na konkurencyjność Europy na świecie. O tym jak geopolityka może wpłynąć na zieloną transformację naszego kontynentu, gości panelu na EFNI pytał szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Miguel Gil Tetre z Komisji Europejskiej zwrócił uwagę, że ostatnie lata były dla Europy największym szokiem od dekad. – Zaczęliśmy od importu surowców z Rosji na poziomie 40%, dziś jest to już jedynie około 10%. Nie ma wątpliwości, że Zielony Ład jest dobry dla naszego bezpieczeństwa ekonomicznego. Będziemy dzięki niemu lepiej chronieni przed używaniem przez Rosję energii jako broni– powiedział Gil Tetre. – Nawet te warunki, które ulegają dość istotnym zmianom w kontekście trwającej wojny (np. zmiana cen surowców), są tylko potwierdzeniem tego, że wybór tej drogi jest wyborem słusznym – dodała profesor Dorota Niedziółka ze Szkoły Główny Handlowej.

A jak to wygląda z punktu widzenia instytucji finansowych? – Przyspieszenie widzimy choćby z punktu widzenia relacji z klientami korporacyjnymi. Praktycznie każde spotkanie zawiera w sobie element zielonej transformacji. Zarówno gdy mówimy o nowych inwestycjach, jak i o transition finance. Jako Deutsche Bank widzimy swoją rolę też w budowaniu świadomości na temat istotności tych zmian – powiedziała Magdalena Rogalska, wiceprezes Deutsche Bank Polska.

– Potrzebujemy opracowania bardziej inteligentnych ram innowacji w Europie. Absolutnie droga jest tylko jedna, wszyscy podpisujemy się pod celami Zielonego Ładu, natomiast potrzebujemy pomocy, bo deindustrializacja Europy niestety postępuje – zaznaczyła Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska. A Michał Obiegała z BP Polska podkreślił, że 24 lutego 2022 roku był dniem, kiedy wszyscy zdali sprawę z tego jak bardzo świat jest systemem naczyń połączonych. – Przerwane łańcuchy dostaw pokazały nam dokąd brniemy i jak bardzo musimy racjonalnie podchodzić do transformacji energetycznej – dodał Obiegała.

W panelu wzięli udział Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska, Miguel Gil Tetre, szef zespołu głównego ekonomisty Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej, Dorota Niedziółka, kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej SGH, Michał Obiegała, dyrektor ds. korporacyjnych i projektów strategicznych w Europie BP Polska oraz Magdalena Rogalska, wiceprezes Deutsche Bank Polska. Rozmowę prowadził dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.