Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o sztucznej inteligencji

Specjalnie dla uczestników EFNI prof. Aleksandra Przegalińska, badaczka AI z Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytetu Harvarda podzieliła się swoim doświadczeniem i odpowiedziała na pytania dotyczące zastosowania i rozwoju AI.

Aleksandra Przegalińska prowadzi badania dotyczące przyszłości pracy i wykorzystania modeli AI w różnych branżach. Jej zdaniem zmiana już jest ewidentna, wiele osób zmieniło sposób pracy korzystając z Chat GPT.  – Najpierw zajęliśmy się marketerami, teraz rynkiem zdrowia i  branżą IT.  Narzędzie jest pomocą w zadaniach rutynowych oraz kreatywnych. Badamy kto pracuje: człowiek czy AI. W modelach, które zbudowaliśmy, satysfakcja pracy i produktywność wzrasta o 40 proc. AI odgrywa tu rolę sparing partnera.

Jej zdaniem zainteresowanie Chat GPT wynika z łatwości w użyciu: nie trzeba go programować, można rozmawiać jak z człowiekiem. Dotąd boty nie były udanym rozwiązaniem, nie rozumiały kontekstu, nie odnajdywały się w dialogu. Chat GPT to gamechanger,  rozwiązanie na które ludzie czekali. – Wszyscy uczestniczymy w wielkim eksperymencie społecznym, ale nie wiemy czego od tej technologii oczekujemy. To dopiero początek drogi, zamknięcie pewnego etapu, ale także otwarcie nowego. Dla mnie AI to technologia współpracująca. Ciekawe narzędzie dla człowieka. Musimy pomyśleć co zrobić, aby wszystkim się przydała.

Jej zdaniem Europa skupiona jest na rozwiązaniu od firmy OpenAI, podczas, gdy w USA podobnych modeli jak Chat GPT jest więcej. Prof. Przegalińska obserwuje różnice postaw między wschodnim a zachodnim wybrzeżem USA. Na wschodzie panuje sceptycyzm, nie ma aspiracji, aby określać technologię jako utopijną lub katastroficzną. Krzemowa Dolina, ale także Austin w Teksasie.

Podczas spotkania padło pytanie o możliwość wykorzystania AI jako wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Zdaniem rozmówczyni generatywne modele są jeszcze niedoskonałe i mają własne ograniczenia. Możemy sobie jednak wyobrazić, że mogą być wsparciem dla pacjentów zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez terapeutę, ale to nie jest narzędzie samodzielne. AI ma również potencjał we wspieraniu seniorów czy neurorożnorodności, ale pod kontrolą lekarza.

Z Aleksandrą Przegalińska rozmawiał z Krzysztof Ratnicyn, Konfederacja Lewiatan.

Aleksandra Przegalińska to jedna z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych ekspertek od sztucznej inteligencji w Polsce, profesorka w Akademii Leona Koźmińskiego, realizuje właśnie na Uniwersytecie Harvarda nowy projekt badawczy dotyczący AI.