USA i UE – rywalizacja czy kooperacja: Amerykanie są z Marsa, a Europejczycy z Wenus?

Po agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska zaskoczyła solidarną postawą. Widać jedność — co do zasady — w postawie USA i UE, mówiących w sprawie Ukrainy spójnym głosem. W jaki sposób wojna wpływa na międzynarodową gospodarkę, łańcuchy dostaw czy rynki? O wyzwaniach na nowe czasy dyskutowali uczestnicy panelu „USA i UE – rywalizacja czy kooperacja?” podczas drugiego dnia EFNI 2023. 

– Nie stać nas na konkurencję między sobą – rozpoczął profesor biznesu międzynarodowego Paweł Pietrasieński, pełnomocnik rektora SGH ds. współpracy z Nevadą. – USA inwestuje w Europie cztery razy więcej niż w Azji, natomiast UE inwestuje w Stanach 10 razy więcej niż w Chinach i Indiach. To pokazuje przepaść, ale kooperacja jest absolutnie niezbędna – mówi prof. Pietrasiński. – Wydarzenia ostatnich lat bardzo zbliżyły USA i UE. Wspólnym celem jest militarne wsparcie Ukrainy i będzie nim odbudowa tego kraju. Mówi się nawet o bilionie euro.

– To wymaga bliskiej współpracy Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej – zaznacza Elżbieta Czetwertyńska, prezes zarządu Citi Handlowy. – Oczywiście, że jestem zwolenniczką kooperacji. Wzywaniem jest zaufanie.

– Różnice są i będą, ale musimy starać się znaleźć wspólne płaszczyzny –  dodał Aaron Korewa, przewodniczący Atlantic Council. – Potrzebujemy kooperacji i rywalizacji, ponieważ nie ma niczego złego w zdrowej konkurencji. To wielka możliwość dla wszystkich –  zauważał Peter Clever, wiceprzewodniczący Grupy Pracodawców EKES. 

Czy Amerykanie są z Marsa, a Europejczycy z Wenus? – Warto zauważyć, że nie zawsze było idealnie. Teraz te relacje są dobre, a ich autorem jest wspólny wróg – Rosja. Ale dziś nie wiemy kto wygra wybory prezydenckie w 2025 roku. Nie wiemy czy nie wróci Trump. Ale o przyszłości nie powinno decydować, kto będzie w Białym Domu. Powinny decydować innowacja i technologia. UE to kraina regulacji, a USA – innowacji. Warto to połączyć – uzupełnił Andrzej Lubowski.

• Peter Clever, wiceprzewodniczący Grupy Pracodawców EKES, przewodniczący Komitetu Monitorującego Stosunki Transatlantyckie, EKES 

• Elżbieta Czetwertyńska, prezes zarządu, Citi Handlowy 

• Aaron Korewa, przewodniczący, Atlantic Council 

• Andrzej Lubowski, ekonomista, publicysta 

• Paweł Pietrasieński, profesor biznesu międzynarodowego, SGH, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Nevadą 

Prowadzenie: Mateusz Roszak, „Dziennik Gazeta Prawna”