Młodzi (a)polityczni. Jak rozmawiać z debiutantami wyborczymi?

Prawie 1,5 mln młodych ludzi w tym roku po raz pierwszy ma możliwość wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych. Choć nie garną się do urn (tylko 43 proc. zdecydowanie pójdzie na wybory), to nie znaczy, że nie mają zdania lub świadomości politycznej.

Dzięki badaniu „Debiutanci 23”, przygotowanym przez fundację Profeina, Lata Dwudzieste oraz Clean Air Fund, wiemy jakie polska młodzież ma postawy i wartości, jakie wyobrażenie o polityce, jaki stosunek do środowiska i klimatu, co ich trapi i wreszcie co może ich przekonać do pójścia do urn 15 października.

W spotkaniu pod egidą EFNItalks udział wzięli prowadzący rozmowę Krzysztof Ratnicyn z Konfederacji Lewiatan oraz Zuzanna Ratnicyn, współautorka raportu „Debiutanci 23” oraz współzarządzająca fundacją Profeina pochylili się nad raportem, rysując portret zbiorowy młodych obywateli Polski, którzy w 2023 będą mogli oddać pierwszy raz głos w wyborach parlamentarnych.

Choć wnioski z „Debiutantów 23” są niejednoznaczne, można było się dowiedzieć, że młodzi, zarówno z dużych jak i małych miast oraz wsi, spragnieni są przede wszystkim stabilności życiowej, a od polityków, których nie darzą zaufaniem, oczekują autentyczności i odpowiedzialności.

Z raportem można zapoznać się pod adresem https://mlodziwyborcy.pl/