Jak zadbać o dzieci w sieci? 

28 procent młodych Polaków przejawia syndrom fomo, czyli lęk przed byciem pominiętym. Tak wynika z badań Uniwersytetu Warszawskiego i NASK. Uczestnicy panelu „Dobrostan dzieci w cyfrowym świecie” zwracali uwagę m.in. na higienę cyfrową i ogromną rolę edukacji społecznej. 

Uzależnienie od smartfonu stało się codziennością, a narażenie na wyłudzenie danych rośnie wraz z pojawianiem się kolejnych aplikacji adresowanych także do dzieci i młodzieży. – Jeżeli chodzi o uzależnienia, to niepokój jest ogromny. Przychodzą do nas nawet 6-8 latki, których rodzice zauważają niepokojące zachowania – mówi Piotr Prósinowski z Działu Profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni. 

Uczestnicy podkreślali rolę edukacji społecznej. – Pandorgate (afera pedofilska z udziałem internetowych twórców) pokazała, jak bardzo odrębne są nasze światy. Większość dorosłych nie zna osób, które obserwują i podziwiają ich dzieci. Influencerów, którzy mają realny wpływ na ich działania i zachowania. A to są ludzie, którzy mają miliony odbiorców w sieci – zaznaczyła Magdalena Bigaj prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa. 

– Przeszkoliliśmy pół miliona nauczycieli, ale mam świadomość, że to kropla w morzu. Może warto wpisać edukację cyfrową w podstawę programową? – mówił Marcin Olender, Public Policy and Government Relations Manager z Google . – Póki co, my będziemy w to inwestować – dodał Marcin Olender. 

Pandorgate zwróciła uwagę także na brak odpowiednich regulacji. – Przedsiębiorstwa realizują cele i znane są przypadki, że nie zwracają uwagi na standardy ochrony dziecka. Dowodem na to jest fakt, że po ujawnieniu afery firmy nie zrezygnowały z reklamy u tych twórców, bo algorytm wskazał im, że to się opłaca – wskazał Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange. 

Z badań Rodzice i dzieci wobec zagrożeń dzieci w Internecie przygotowanych na zlecenie Fundacji Orange i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że już 20% dzieci w wieku 1–2 lat i aż 35% w wieku 3 lat ma kontakt z urządzaniami z dostępem do internetu.

W panelu wzięła też udział Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, Uniwersytet Łódzki. Prowadzenie: Arkadiusz Michałowski, specjalista ds. analizy nielegalnych treści w internecie, NASK.