Jak transformacja cyfrowa zmienia branżę finansową?

Najnowsze technologie, jak big data czy rozwój AI, obejmują także obszary rynku usług finansowych czy procedur kredytowych. O tym jakie usługi kształtują branżę finansową obecnie i w przyszłości rozmawiali uczestnicy EFNI 2023.

Jak wyglądają trendy w rozwoju płatności bezgotówkowych? – Dziś finanse mierzą się z poziomem regulacyjnym, z user experience , czyli oczekiwaniami klienta, który oczekuje usług natychmiastowych, wygodnych i bezpiecznych oraz z poziomem technologicznym – mówiła Joanna Erdman z FPB. Przez ostatnie 5 lat płatności bezgotówkowe wzrosły do 62 proc. udziału w rynku, ten efekt widać zwłaszcza w e-commerce po pandemii.

Dla Piotra Krupy, prezesa KRUK SA, cyfryzacja w białych kołnierzykach daje możliwość zastąpienia relatywnie nudnej pracy biurowej w celu uwolnienia kreatywnej energii pracowników. Jego zdaniem jesteśmy w świecie uwalniania potencjału ludzkich kompetencji oraz ich czasu. – Uważam, że uwolnienie ludzkiego kapitału, to będzie największa korzyść cyfryzacji – powiedział prezes.

Jak może wyglądać przyszłość finansów za 10-20 lat? Michał Mądry, partner, JP Weber, wskazał na blockchain jako technologię, która bezpośrednio już dziś wpływa na produkty finansowe, zapewnia transparentność, możliwość wymiany wartości między użytkownikami (tokenizacja) i zmniejsza koszty transakcyjne,

Paweł Wiśniewski zwrócił uwagę, że prawnie nie potrafimy podążyć za szybko postępującą zmianą technologiczną. Katarzyna Blachowicz z COI mówiła o nowych możliwościach aplikacji mObywatel, która w fazie pilotażowej umożliwia w wybranych miastach (np. Sopot) płatność podatku od nieruchomości. Dodała, że braki kadrowe to duże wyzwanie w przyszłości w branży IT, konieczne jest także podnoszenie kompetencji cyfrowych użytkowników.


W debacie udział wzięli:

  • Katarzyna Blachowicz, COO, zastępczyni dyrektora, Centralny Ośrodek Informatyki (COI)
  • Joanna Erdman, prezeska, Fundacja Polska Bezgotówkowa (FPB)
  • Piotr Krupa, prezes, KRUK SA
  • Paweł Wiśniewski, doradca eurodeputowanego Marka Belki
  • Moderacja: Adrian Zwoliński, Konfederacja Lewiatan