Co będzie jutro? Rozpoczęło się Europejskie Forum Nowych Idei

Dokąd zmierza świat, czy się zatrzymał, czy raczej się rozpędza? Co będzie dalej, czy dążymy do samozagłady? – to niektóre z pytań, na które poszukiwali odpowiedzi uczestnicy panelu otwierającego EFNI. Tematem przewodnim rozpoczętej w Sopocie konferencji jest przyszłość polityczna i ekonomiczna Europy i Polski. Wydarzenie tradycyjnie organizuje Konfederacja Lewiatan przy współpracy z BusinessEurope i miastem Sopot.

Uczestników EFNI powitali, Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Lewiatana, Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Gościem specjalnym ceremonii otwarcia była Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która opowiadała m.in. o wyzwaniach stojących przed demokracjami, które powinny być gwarantem stabilności politycznej, postępu społecznego i wzrostu gospodarczego.

– Świat zmienia się szybciej niż ktokolwiek przypuszczał. W ostatnich latach wspólnie przezwyciężyliśmy kryzys finansowy i pandamię, solidarnie zareagowaliśmy na brutalną rosyjską agresję w Ukrainie. Poczyniliśmy znaczne postępy w walce z kryzysem klimatycznym. Jednak najważniejsze wyzwania dopiero przed nami. Czy potrafimy im sprostać, zależy od naszej determinacji, śmiałych decyzji, a także od tego, czy pozostaniemy zjednoczeni i będziemy się kierować wartościami – powiedziała.

Roberta Metsola sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęciła Ukrainie.

– Walka Ukraińców o wolność i demokrację nie tylko nas inspiruje, ale też udowadnia, że zasługują na miejsce w Unii Europejskiej. Rozszerzanie europejskiej wspólnoty było i jest strategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilizację i perspektywy dla naszego kontynentu. Ukraina wiele robi, aby spełnić kryteria przynależności do UE. Doceniamy ten wysiłek i zaangażowanie. Jestem optymistką, że stanie się członkiem UE. Musimy być na to gotowi, wykazać się odwagą i przywództwem politycznym. Pamiętajmy, że nie tylko Ukraina chce dołączyć do naszej wspólnoty. Marzą o tym m.in. Mołdawia, czy kraje Bałkanów Zachodnich. W związku z tym spada na nas wielka odpowiedzialność, żeby polityczne projekty były przystosowane do kolejnych wyzwań i kolejnych pokoleń Europejczyków – podsumowała Roberta Metsola.

Fredrik Persson, przewodniczący BussinesEurope w wystąpieniu otwierającym podkreślał, że Europa znalazła się w trudnym położeniu. – Mamy problem ze wzrostem gospodarczym i inwestycjami. Niemcy, które przez wiele lat były lokomotywą gospodarczą naszego kontynentu rozwijają się trzy razy wolniej niż USA. W ciągu ostatnich trzech lat zagraniczne inwestycje w UE spadły o dwie trzecie, tymczasem w USA zwiększyły się o dwie trzecie. Europa musi zacząć się szybciej rozwijać, wzmacniać swój przemysł, ograniczyć liczbę biurokratycznych regulacji. Europejscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia polityków, którzy muszą im pomóc stać się bardziej konkurencyjnymi – powiedział Fredrik Persson.

Bardzo ciekawy przebieg miał  panel otwarcia: Dokąd zmierza świat?

– Zmierzamy do samozagłady i nie wiadomo, czy potrafimy ten proces zatrzymać? Ostatnie kryzysy – finansowy, zdrowotny, migracyjny, wojna w Ukrainie, skumulowały wiele problemów. To wszystko może nagle wybuchnąć. Demokracja nie rozwiązuje dobrze spraw obywateli na poziomie krajowym  i unijnym, nie jest dostatecznie przystosowana do przemian technologicznych. Jesteśmy niewolnikami instytucji, które stworzyliśmy – przekonywał Jan Zielonka, prawnik, ekspert ds. europejskich, Uniwersytet Oksfordzki.

– Scenariusz samozagłady jest bardzo realny – przyznał Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Batorego. – Chociaż Europa, nie dość szybko, ale próbuje odpowiadać na wiele wyzwań cywilizacyjnych, np. cyfrowych. UE ma wiedzę, doświadczenie, zasoby technologiczne, które są potrzebne reszcie świata – dodał.

O dążeniu świata do zbiorowego samobójstwa mówiła także Magdalena Środa, filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Żyjemy w świecie schizofrenii. Boimy się wojen, a promujemy państwa narodowe. Propagujemy idee uniwersalne, ale mamy mnóstwo mechanizmów, które je ograniczają. Potrzeba nam radykalnej zmiany w podejściu do świata, nowego sposobu myślenia o nim – stwierdziła.

Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK Leaders Hub ostrzegała, że Zachód ma poważny problem.

 – Nowy świat niekoniecznie będzie tak zorganizowany jak byśmy sobie tego życzyli. Może nie być urządzony na naszą modłę. Zmienia się układ sił. Niektórzy mówią o zimnej wojnie 2.0. W tym nowym świecie będzie miejsce nie tylko dla mocarstw zachodnich – podkreśliła.

Piotr Voelkel, przedsiębiorca nawoływał, żeby przestać rozumieć rozwój, jako ciągłe zwiększanie sprzedaży i produkcji, nakręcanie konsumpcji. Potrzebujemy zmiany filozofii. – W branży meblarskiej, którą reprezentuję czas skończyć z produkcją na 2-3 sezony i wprowadzić wyroby wysokiej jakości, które będą służyć ludziom długie lata – dodał.

Panel: „Dokąd zmierza świat?” prowadził Jerzy Buzek.

Partnerem strategicznym 12. edycji EFNI jest Orange, natomiast partnerami głównymi: Adamed, Allegro, Autopay, BASF, BAT, Fundacja Kronenberga Citi Handlowy, Clear Air Fund, Google, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, EY, IKEA, Invest in Pomerania, Grupa Luxmed, Miasto Gdańsk oraz Samorząd Województwa Pomorskiego, T-Mobile i Veolia.
Do partnerów wspierających należą: Amazon, Antal, BP, Deutsche Bank, ElectroMobility Poland, European Climete Foundation, Grupa Ergis, Górażdże Heidelberg Cement Group, Miasto Gdynia, Huawei, Château Isolette, Kruk, Otodom, P&G, Polska Bezgotówkowa, Radisson Blu, SAR, Scotwork, TikTok, TM Grupo Inmobiliario, Uber i ZUS.
Strategicznymi partnerami merytorycznymi są Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Łódzki.Partnerzy Merytoryczni to: Centrum Stosunków Międzynarodowych, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Fundacja Veolia, Instytut Finansów Publicznych, NASK, Polityka Insight, Polski Alarm Smogowy, Polski Instytut Ekonomiczny, PWN, Think Tank i WWF.
Do partnerów instytucjonalnych należą: Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.
Głównymi partnerami medialnymi są: Dziennik Gazeta Prawna, money.pl, TOK FM, Radio ZET.
Partnerzy medialni to: ams, chillizet, Express Biznesu, Forbes Women, ICAN Institute, ISBNews, My Company Polska, Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Trójmiasto.pl oraz Warsaw Business Journal.
Partnerem Technologicznym jest Amber Expo, a Partnerem Logistycznym BMW Zdunek.