EFNI Talks: troska o pracownika nie może być doraźna

Aby zadbać o dobrostan pracowników, firmy powinny opracować długofalowe strategie, zamiast skupiać się na okazjonalnych konkursach, eventach czy inicjatywach – to jeden z wniosków z debaty „Jak wdrożyć w firmie model dobrostanu pracowników, który pozytywie wpływa na jej wyniki finansowe”, która odbyła się 12 lipca 2023 r. w ramach cyklu EFNI Talks.

„Pracodawcy muszą umieć połączyć wodę z ogniem: konieczna jest równowaga pomiędzy dbaniem o samopoczucie pracowników, a rozwojem firmy” – mówiła Bogumiła Głownia, Country Health & Well-being Leader, IKEA. Zaznaczyła, że nie są to wykluczające się drogi – trzeba umieć je pogodzić. „Nie ma tu miejsca na albo-albo”.

Na to samo wskazywali także uczestniczący w debacie dr Hanna Kinowska z Instytutu Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej oraz Fabian Pietras, Business Unit Director, Antal IT Services.

Jak jednak pogodzić troskę o pracownika z realizowaniem celów biznesowych? „Badania jednoznacznie pokazują, że dobrostan pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników, ich efektywność, innowacyjność i kreatywność oraz na ich przywiązanie do organizacji” – zgodziła się dr Kinowska. Podkreślała, że potencjał pracowników można uwolnić wyłącznie tworząc dla nich przyjazne miejsce pracy. Pomaga ono także przyciągać nowych pracowników na trudnym rynku. „Nie oznacza to jednak, że pracownikom należy ulegać zawsze i we wszystkim: kluczem jest świadomość ich potrzeb”.

„Cele biznesowe są nadrzędne – dobrostan pracowniczy jest narzędziem, który pomaga w ich osiąganiu, a każda firma używa go inaczej. To nie sztywny zestaw benefitów, a może być nim na przykład eliminacja czy uproszczenie zbędnych procesów z codziennej pracy” – powiedział Fabian Pietras.

Debatę prowadził Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Rozmowy organizowane w ramach cyklu wydarzeń EFNI Talks są bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

To wprowadzenie do zagadnień, które poruszymy podczas dwunastej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbędzie się między 11 a 13 października w Sopocie.

EFNI jest jedną z największych międzynarodowych konferencji w Europie Środkowej. Organizuje ją Konfederacja Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami oraz instytucjami.