#CoBędzieJutro – EFNI 2023 stawia pytanie, którego stawką jest przyszłość Polski w Europie

Podczas 12. edycji EFNI w Sopocie zadamy pytanie: co będzie jutro?  Do wspólnego szukania odpowiedzi zapraszamy znakomitych gości ze świata biznesu i nauki. W tym roku wydarzenie nabiera dodatkowego wymiaru, nie tylko ze względu na odbywające się w przeddzień konferencji wybory parlamentarne, ale także zbliżające się 25-lecie Konfederacji Lewiatan. 

Począwszy od 2020 r., każdy rok przynosi wyzwania na skalę nieznaną wcześniej: globalna pandemia, wojna w Ukrainie, rewolucja AI. W tym roku już mierzymy się z kolejnymi ekstremami pogodowymi i temperaturą, która bije poprzednie rekordy. Z polskiej perspektywy wyobraźnię rozpala dodatkowo kampania przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. 

Rośnie tempo zmian, złożoność problemów z jakimi zmaga się biznes i przybywa niewiadomych i o tych wyzwaniach będziemy rozmawiać na EFNI. Dziś jednak rzeczywistość zyskuje kolejny nowy technologiczny kontekst jakim jest upowszechnianie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję

Chcemy dowiedzieć się jak rewolucja AI wpłynie na innowacyjność firm, rynek pracy, kompetencje przyszłości, a zatem także na edukację – mówi Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.To wyzwanie nie tylko nie odsuwa od nas pilnych kwestii jak zielona transformacja, udział Polski w odbudowie Ukrainy czy budowa konkurencyjnej polskiej gospodarki, ale komplikuje obraz. W polskich realiach dochodzi do tego kontekst polityczny, chaosu prawnego, braku transparentności, gdy przedsiębiorcy muszą zdawać test z zaradności i psychicznej odporności.  

W Konfederacji Lewiatan skupiamy się na bieżących problemach przedsiębiorców i wybiegamy myślą w przyszłość, aby ją lepiej zrozumieć. Teraz dodatkowo spojrzymy również w przeszłość. W przyszłym roku Konfederacja obchodzi 25 lecie istnienia i podczas tegorocznego EFNI symbolicznie zainaugurujemy jubileuszowy czas. Z tej okazji chcemy jeszcze uważniej wsłuchać się w głos młodego pokolenia, reprezentowany przez przedsiębiorców, innowatorów, naukowców, którym zależy na budowie innowacyjnego i silnej gospodarczo kraju.

Ostatnie ćwierć wieku współczesnej historii Polski to nie tylko okazja do retrospektywy, spojrzenia na drogę jaką przeszliśmy jako przedsiębiorcy, gospodarka i społeczeństwo. Pytanie brzmi, na czym dalej budować przyszłość kraju, z myślą o pokoleniu dzieci i wnuków – dodaje Henryka Bochniarz.

Zadecydują o tym wyniki wyborów parlamentarnych, w których również oni wezmą udział. W trudnych czasach potrzebujemy europejskiej solidarności i jedności, wspólnoty mówiącej jednym głosem w kwestiach politycznych, gospodarczych. Młodzi ludzie czują się jej częścią, ale dziś pole konfliktu politycznego wyznaczają również różnice międzypokoleniowe, z rozbieżnymi interesami. Dlatego podczas EFNI szukać będziemy odpowiedzi nie tylko na pytania dotyczące technologii czy wyzwań ekonomicznych, ale też tego, jak wzajemnie zrozumieć swoje potrzeby i je komunikować.

Tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei odbywa się 11 do 13 października w Sopocie.  Program merytoryczny EFNI przygotowaliśmy według pięciu ścieżek tematycznych: Europa na globalnych rynkach, Zielona zmiana Europy, Europa przyszłości, Cyfrowa transformacja Europy, Europa otwarta i różnorodna. Równolegle do paneli na czterech scenach obywają się spotkania w cyklu EFNI Talks, podczas których odbywają się prezentacje raportów i trendów nastawione na interakcję z widzami.

Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników, wybitnych ekonomistów, liderów biznesu i naukowców, przedstawicieli administracji polskiej i europejskiej. Wydarzenie organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.