EFNI Talks: tylko przejrzyste regulacje umożliwią MŚP transformację energetyczną

Aktualizacja strategicznych dokumentów polityki energetycznej i odblokowanie KPO – to klucz do walki z kryzysem energetycznym, zazielenia gospodarki i zwiększenia jej konkurencyjności. To wnioski z debaty: „Kryzys energetyczny – wyzwania i potrzeby mikro oraz małych i średnich firm”, która odbyła się 6 lipca 2023 r. w ramach cyklu EFNI Talks

Tematem kolejnego spotkania z cyklu EFNI Talks był kryzys energetyczny oraz jego konsekwencje dla polskiego biznesu – w szczególności mikro oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Punktem wyjścia do dyskusji był raport Konfederacji Lewiatan „Kryzys Energetyczny”. Wnioski zaprezentował Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny KL.

„Tarcze nie zdały egzaminu i spadku nastrojów przedsiębiorców nie udało się zatrzymać odpowiedzią fiskalną. Reakcja władz publicznych w tym zakresie była spóźniona”, tłumaczył Zielonka. „Jednak odpowiedź polityczna, czyli odwrót od Federacji Rosyjskiej i dywersyfikacja źródeł importu energii – zarówno w Polsce jak i na skalę europejską – była bardzo szybka i zdecydowana”.

Zaproszeni eksperci – Leszek Kąsek, starszy ekonomista ING Banku Śląskiego i Krzysztof Kobyłka, analityk WiseEuropa – zgodzili się, że rozwiązania systemowe, jak modernizacja sieci czy przejrzyste regulacje prawne dotyczące inwestycji w energie odnawialną, są niezbędne. Tylko one umożliwią mikro, małym i średnim firmom zyskanie niezależności energetycznej.

„Regulacje dotyczące linii bezpośrednich, cable-pullingu oraz uproszczenie przepisów administracyjnych prowadzące do ułatwienia dostępu do sieci, jak również zwiększenie jej przepustowości, w obliczu braku szeroko dostępnej technologii magazynowania energii, to najważniejsze postulaty biznesu”, mówił Leszek Kąsek. „Musi to jednak iść w parze z dywersyfikacją źródeł energii” – dodał.

„Aby firmy chętniej inwestowały w OZE konieczna jest ambitna strategia dająca przedsiębiorcom poczucie, że rząd pewnie zmierza w kierunku zielonej transformacji. To niezbędny impuls zarówno dla dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw chcących zainwestować we Polsce, jak i dla mikro i MŚP” – podkreślał Krzysztof Kobyłka.

Debatę prowadziła Danuta Dobrzyńska-Schimmer, dyrektorka Działu Komunikacji Konfederacji Lewiatan.

Dyskusje organizowane w ramach cyklu EFNI Talks są bezpłatne i otwarte. Są one wprowadzeniem do zagadnień, które poruszymy podczas dwunastej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, która odbędzie się między 11 a 13 października w Sopocie. EFNI jest jedną z największych międzynarodowych konferencji w Europie Środkowej, organizowaną przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami oraz instytucjami.