EFNI TALKS. Polexitu nie będzie

Nie wygląda na to, żebyśmy byli blisko polexitu. Od partnerów z UE i Stanów Zjednoczonych dostaliśmy taryfę ulgową ze względu na wojnę w Ukrainie – podkreślali uczestnicy spotkania z cyklu EFNI TALKS zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan.

Europejskie Forum Nowych Idei kontynuuje serię regularnych spotkań i dyskusji – EFNI TALKS. Tematem kolejnego spotkania była „Polska w Unii Europejskiej – dokąd zmierzamy? W rozmowie wzięli udział prof. Roman Kuźniar, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Michał Broniatowski, dziennikarz Politico i portalu Onet.

– Obecna władza nie myśli o polexicie, jej intencją nie jest wystąpienie Polski z UE. Wie gdzie są konfitury. Będzie balansować na krawędzi i od czasu do czasu pokazywać UE środkowy palec. Rządzący korzystają z „ulgowego biletu” po agresji Rosji na Ukrainę. Deklarują, że pomagając Ukrainie walczą o wolność i nikt nie ma prawa wtrącać się w wewnętrzne polskie sprawy i wytykać nam grzechy. Nasi partnerzy właśnie z powodu wojny przymykają oczy na wiele złych rzeczy, które dzieją się w naszym kraju. Gdybyśmy dzisiaj chcieli ubiegać się o przystąpienie do UE, nikt z nami nie rozpocząłby rozmów, ponieważ nie spełniamy wielu kryteriów.  Od kilku lat pozostajemy w stanie wojny politycznej z UE. Ostatnio, bardzo mocno sprzeciwiamy się, aby w UE, w ważnych sprawach, doszło do zastosowania głosowania większościowego. To pozbawiłoby nas weta – powiedział Roman Kuźniar.

– Ta władza nie lubi, gdy ktoś jej patrzy na ręce. Nie potrafi myśleć wspólnotowo. Wojna sprzyja rządzącym, pomaga im na arenie międzynarodowej. Reforma systemu głosowania w UE pozbawiłaby Polskę tego osławionego z naszej historii  liberum veto. Ale musimy sobie zdawać sprawę, że jeżeli nie dojdzie do zmiany zasad głosowania w UE, to nie zostanie do niej przyjęta Ukraina, a także inne kraje z naszej części Europy – stwierdził Michał Broniatowski.

Dyskusje organizowane w ramach cyklu EFNI TALKS są bezpłatne i otwarte.

….                         

O Europejskim Forum Nowych Idei. To jedna z największych międzynarodowych konferencji w Europie Środkowej, organizowana od 12 lat przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami oraz instytucjami.