Zakończyło się Europejskie Forum Nowych Idei

Prawie 1400 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni ekonomiści, liderzy biznesu i naukowcy, wzięło udział w zakończonym 14 października XI Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, które zorganizowała Konfederacja Lewiatan. Głównym tematem tegorocznego spotkania była przyszłość Polski, Europy i świata w czasach wielkiej niepewności.

W czasie ceremonii zamknięcia EFNI głos zabrali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Henryk Orfinger, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.

Szefowa Rady Głównej Lewiatana powiedziała, że mimo iż w czasie tegorocznej konferencji słowa niepewność i kryzys były odmieniane setki razy, to z wielu rozmów, debat, dyskusji przebijał optymizm. – I to daje nadzieję, że możemy pokonać największe kryzysy – dodała Henryka Bochniarz.

W panelu „Świat według kobiet” poprzedzającym ceremonię zamknięcia EFNI kobiety poszukiwały odpowiedzi na pytania, jak na nasze życie wpływają kryzysy i jak zmieniają nasze postrzeganie rzeczywistości.

Aleksandra Przegalińska, profesor w Akademii im. Leona Koźmińskiego podkreśliła, że każdy kryzys, pandemia Covid-19 czy wojna w Ukrainie, nas hartują. W kryzysie łatwiej o mobilizację.

– Obserwowałam to w czasie pandemii, kiedy kwitła samopomoc. Widać to było także w naszych reakcjach na przyjazd do Polski milionów uchodźców z Ukrainy. W dziedzinie sztucznej inteligencji, którą się zajmuję, nastąpiło przyspieszenie wielu projektów, które mają służyć społeczeństwu – powiedziała Aleksandra Przegalińska.

– W czasie pandemii przyspieszyły zmiany mentalne. Jeszcze niedawno nie dopuszczaliśmy myśli, że można zdalnie udzielać porad medycznych czy inwestycyjnych. Nagle okazało się też, że 90 proc. pracowników może pracować w domu. Zdrowy balans między tym, co zdalne, cyfrowe a stacjonarne uporządkował nasze życie. W firmie byliśmy przekonani, że nie wolno rezygnować z 30-minutowego spotkania na żywo z klientem na drugim miejscu świata. Dzisiaj już tak nie myślimy – powiedziała Sonia Wędrychowicz, partner, McKinsey & Company.

O tym, że pandemia zmieniła organizację pracy przekonywała Olga Złotnicka, p.o. dyrektorki wykonawczej ds. transformacji i efektywności, Orange Polska.

– Zaraz po wybuchu pandemii zaczęliśmy organizować codziennie spotkania z pracownikami rozsianymi po Polsce. I rozmawialiśmy nie tylko o tym, jak idzie biznes, ale również o zdrowiu pracowników i ich rodzin. Te spotkania bardzo nas zbliżyły, skonsolidowały zespół. Teraz, spotykamy się dalej, chociaż już tylko dwa razy w tygodniu. Czerpiemy z doświadczeń tego kryzysu – stwierdziła Olga Złotnicka.

Katarzyna Janowska, dziennikarka, Onet Kultura powiedziała, że kultura odżyła po pandemii. – Znowu odbywają się ciekawe wydarzenia, festiwale, chociaż wiele z nich ma bardziej kameralny, networkingowy charakter. Ten rok jest prawdziwym przewrotem kopernikańskim w myśleniu o kulturze, udziale w niej kobiet. Przykładowo w biennale w Wenecji po raz pierwszy w historii wystawiono 90 proc. prac wykonanych przez kobiety – dodała Katarzyna Janowska.

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej, prezeski Centrum Stosunków Międzynarodowych, jesteśmy w momencie zawirowania, międzynarodowego chaosu, nie wiemy co się może wydarzyć.

– Pandemia i wojna zwiększyły „czynnik ludzki”. Okazało się, że wszyscy są równi i każdy może zachorować. Wojna pokazała, że ludzie mogą umierać w strasznych okolicznościach, jak w Buczy. Kiedyś liczyło się piękno, dobre życie. Dzisiaj nie wypada już robić pewnych rzeczy, które kiedyś akceptowano – zauważyła Małgorzata Bonikowska.

Panel moderowała Aleksandra Karasińska, Forbes Women

Partner: Orange Polska