Wystawy w Państwowej Galerii Sztuki dla uczestników EFNI

Już w sobotę, 15 października, na uczestników EFNI 2022 czekają wyjątkowe atrakcje. Osoby biorące udział w tegorocznej edycji Forum mogą bowiem odwiedzić Państwową Galerię Sztuki w Sopocie i zwiedzić dwie wyjątkowe wystawy.

Od godziny 08:00 do 09:15 zapraszamy na poranną kawę ze sztuką współczesną – oprowadzenie po wystawie Bujność. Atlas nieskończonych możliwości. Wystawę obejrzeć będzie można również między godziną 12 a 13.

Rozkwit młodej sztuki polskiej w ostatnich dwudziestu latach był wyjątkowo bujny. Artystki i artyści biją dzisiaj rekordy aukcyjne, bez kompleksów wchodzą na rynki zagraniczne, są wyraźnym głosem politycznego sprzeciwu i równouprawnienia. Prace z kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, wchodzące w skład wystawy, same w sobie opowiadają historię młodej polskiej sztuki w ostatnich dwóch dekadach. Są przeglądem tematów i wątków, które organizowały i organizują wyobraźnię studentów i studentek. Obok wybranych prac z kolekcji zobaczymy także prace nowe, poszerzające kontekst, rozwijające horyzont artystycznych praktyk, świadczące o rozwoju ich wyobraźni. Bo ona – jak atlas – nie da się zatrzymać w miejscu, nie da się zatrzymać w czasie.

O godzinie 14 rozpoczniemy godzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jacka Staniszewskiego Nobody’s Perfect. Będzie również można wziąć udział w spotkaniu z artystą.

Nobody’s Perfect to wystawa prezentująca najnowsze prace wybitnego trójmiejskiego artysty Jacka Staniszewskiego, profesora gdańskiej ASP, który przez dekady artystycznych poszukiwań tworzy min. grafikę, obiekty, instalacje, performensy oraz muzykę. Tym, co nadaje mocy twórczości Staniszewskiej jest punkowa wrażliwość i energia oraz dosadny język wizualny, który jak twierdzi sam artysta, jest nie tylko językiem estetycznym, ale też sposobem myślenia. Staniszewski czerpie inspiracje między innymi z surrealizmu i pop–artu przefiltrowując je przez wrażliwość społeczną bliską sztuce krytycznej.

Udział w wydarzeniach dla uczestników EFNI 2022 jest bezpłatny.

Partner wydarzenia: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2.

Mecenas wystawy: ERGO Hestia.