Sztuczna inteligencja a różnorodność i kultura pracy – przyszłość zaczyna się dziś

W jaki sposób wspierać rozwój AI, która będzie uwzględniać najwyższe standardy w zakresie różnorodności i inkluzywności w organizacji oraz szerzej, przestrzeni publicznej? Do kogo powinien należeć obowiązek gwarantowania tych standardów – do twórców rozwiązań cyfrowych, regulatorów rynków? 

Sztuczna inteligencja pomaga upraszczać procesy, które procesy niewdzięczne dla pracownika. – I tak to powinniśmy komunikować. Sztuczna inteligencja wspiera, a nie wypiera – podkreśla Łukasz Chałaczkiewicz, Klub Champions of Change.  – Poziom świadomości dotyczący sztucznej inteligencji w Polsce nie jest zbyt wysoki. – To z czym nam się kojarzy filmy si-fi oraz boty, które znają z infolinii, z którym nie mogą się skomunikować – uważa Łukasz Chałaczkiewicz, Klub Champions of Change.  

Na tych, którzy tworzą algorytmy AI, spoczywa wielka odpowiedzialność. Na pewno wiele osób, myśląc o sztucznej inteligencji, widzi obraz z filmów science fiction, jak roboty przejmują nasze życie. Jeśli te roboty będą dobrze nauczane, to mniej będziemy się ich obawiać. Dlaczego siri mówi kobiecym głosem, a superkomputer Watson męskim? – Bo z tak wynika z badań, które w ten sposób powielają stereotypy – mówi Olga Kozierowska, prezeska Sukces Pisany Szminką. Czy można temu zaradzić? – Jest to ogromne wyzwanie i niezbędne jest tworzenie różnorodnych środowisk przy tworzeniu produktu – mówi Dominika Bettman, Klub Champions of Change. – Coraz częściej mówi się o hiperdostosowaniu produktu do jednostki, tak trzeba stosować siłę algorytmy, żeby ten produkt był jak najbardziej przydatny – dodaje Dominika Bettman.

AI jest nam potrzebna z wielu przyczyn, m.in. ekologicznych, bez jej rozwoju sobie nie poradzimy. Patrzmy więc w przyszłość optymistycznie, jednocześnie wiedząc, jak bardzo istotne są edukacja i zrozumienie problemów.

Paneliści: Łukasz Chałaczkiewicz, Klub Champions of Change, Dominika Bettman, Klub Champions of Change. Debatę poprowadziła Olga Kozierowska, prezeska, Sukces Pisany Szminką

Partner: Bank BNP Paribas

Partner merytoryczny: Sukces Pisany Szminką