Sektor IT w Polsce

O potrzebach i znaczeniu dla gospodarki rynku ICT w Polsce rozmawiali uczestnicy panelu Sektor IT w Polsce podczas XI edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie. 

Dane mówiące o brakujących 50 tys. programistów są dawno nieaktualne. Zapotrzebowanie jest większe, dodatkowo część osób z branży IT wróciła na Ukrainę. Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan pracuje nad kompleksowym raportem o sytuacji polskich programistów. – Sektor IT odpowiada za 8 proc. PKB i zatrudnia już 600 tys., ale jest niedoceniony. Dziś specjalistów IT brakuje w całej gospodarce. To co może ich zachęcić, aby pracować na rzecz polskiego sektora IT, to fajne projekty., ale do tego potrzebne są środki z KPO i Cyfrowej Europy –– powiedziała Jolanta Jaworska z Konfederacji Lewiatan. 

Cały świat korzysta z usług polskich programistów, dlatego polskim firmom trudno jest oferować konkurencyjne stawki. 55 proc. przedsiębiorców wg danych Antal zgłosiło problem z rekrutacja pracowników IT. Sposobem wypełnienia luki jest oferta pracy dla programistów z Europy Wschodniej, czemu służy program Poland Business Harbour. – 46 tys. pracowników IT już do nas przyjechało. Na specjalistów tańszych niż Polscy czekają u nas mniejsze ośrodki – powiedział Marcin Graczyk z PAIH. Dodał, że dziś trudno znaleźć klasę humanistyczną w warszawskim liceum, wszyscy chcą być programistami.

Artur Wiza ze Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych podkreślił, że trzeba zadbać o rozwijanie własnych kadr, aby wypełnić lukę w kształceniu, tym bardziej, że polska edukacja słynie z wysokiego poziomu matematyki. – Zapotrzebowanie jest tak duże, że zapraszamy wszystkich. Dziś cyfryzacja napędza cały świat., a IT to branża o ogromnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. 

Wyzwaniem dla rządu jest także przygotowanie programów zdobycia nowych kompetencji milionom ludzi potencjalnie zagrożonym utratą pracy w wyniku automatyzacji i robotyzacji. 

W panelu udział wzięli: Jolanta Jaworska, prezeska, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych, Konfederacja Lewiatan, Artur Wiza, przewodniczący Rady Nadzorczej, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych, Ada Florentyna Pawlak, badaczka nowych technologii, wykładowczyni, Uniwersytet Łódzki, Martyna Różycka, NASK/Dyżurnet.pl, Marcin Graczyk, dyrektor, Departament Partnerstwa i Komunikacji Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Grupa PFR, Antoni Rytel z programu GovTech