Cyfryzacja usług publicznych

Pandemia wymusiła przyspieszoną transformację cyfrową nie tylko w firmach, ale również w administracji publicznej, zarówno państwowej jak i samorządowej. O tym, jak wypracować standardy w zakresie digitalizacji usług publicznych i gdzie szukać dobrych praktyk rozmawiali goście panelu „Cyfryzacja usług publicznych”, który odbył się w piątek, 14 października, jako część EFNI 2022. Partnerem panelu będącego częścią ścieżki tematycznej „Cyfrowa transformacja Europy” był Google.

W rozmowie moderowanej przez Martynę Różycką, NASK/Dyżurnet.pl udział wzięli Marcin Krasuski, Google Cloud, Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu, Marcin Graczyk, dyrektor, Departament Partnerstwa i Komunikacji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Grupa PFR, Wojciech Szajnar, dyrektor, Centrum Projektów Cyfrowa Polska oraz Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS.

„Z naszej perspektywy widzimy duży postęp cyfryzacji usług publicznych, której oczekują obywatele. Biznes jest otwarty na współpracę z administracją, może jej pomóc we wdrażaniu usług cyfrowych i podzielić się swoim know-how” – mówił podczas dyskusji Marcin Krasuski.

Paweł Jaroszek opowiadał o wyzwaniach cyfryzacyjnych, z którymi mierzy się administracja publiczna: „Czasem traktujemy cyfryzację jako panaceum na wszystkie problemy. Tymczasem kluczowe wydaje się przeanalizowanie istniejących procesów i usług, wprowadzenie niezbędnych zmian, a dopiero późniejsza adaptacja ich w świecie cyfrowym”.

„Mieszkańcy chcą coraz częściej załatwiać kwestie urzędowe online, a administracja powinna reagować na te oczekiwania i zapewniać im nowoczesne usługi. Jednak pieniędzy na cyfryzację samorządów jest ciągle za mało. Bez istotnej inwestycji w sprzęt, rozwiązania i szkolenia, cyfryzacja usług publicznych nie powiedzie się w pełni” – powiedział podczas panelu Wojciech Szajnar.

Goście dyskusji zgodzili się, że inwestycja w nowoczesne rozwiązania cyfrowe jest niezbędna. Kluczowa wydaje się również współpraca pomiędzy administracją centralną, samorządową i biznesem, która przyniesie wymierne korzyści obu stronom i pozwoli wypracować standardy w zakresie cyfryzacji.