Zdrowe miasta – gdzie żyje się najlepiej?

Czy polskie miasta i aglomeracje mogą konkurować z Zachodem pod względem standardów życia, dostępności usług czy jakości powietrza? W których miastach żyje się najlepiej i co determinuje te standardy? Czym jest Indeks Zdrowych Miast? Na te pytania odpowiedzi szukali zaproszeni goście – przedstawiciele nauki, biznesu i administracji – podczas debaty: „Zdrowe miasta – gdzie żyje się najlepiej?”.

Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED, wyjaśniła ideę stojącą za powstaniem Indeksu Zdrowych Miast. „To kontynuacja programu Healty Cities, w ramach którego w ciągu dwóch edycji posadziliśmy pół miliona drzew. Wierzymy, że poprawiając kondycję naszych miast i miejscowości działamy na rzecz zdrowszego społeczeństwa – dlatego nawiązaliśmy współpracę na tym polu z naszymi partnerami, jak SGH czy fundacja Prof. Hausnera”, powiedziała.

O metodyce badań przeprowadzonych na potrzeby Indeksu więcej opowiedział prof. Piotr Wachowiak rektor Szkoły Głównej Handlowej: „Staraliśmy się, aby była ona oparta o rzetelne informacje. We współpracy z ekspertami opracowaliśmy również wagi poszczególnych obszarów oraz wskaźniki w każdym z nich – zależało nam, aby nie było ich zbyt dużo, ale najważniejszych i tak mamy 68”.

Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, odniosła się do wysokiego miejsca zajmowanego przed ten nadmorski kurort: „To dokument o stylu życia, bo zdrowy styl życia to najlepsza profilaktyka. Odczytuję go także jako wskazanie, jak tworzyć miasto, aby taki styl życia trochę wymuszał, a trochę ułatwiał”.

W podobnym tonie wypowiedział się Michał Olszewski, wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy. „Cieszy nas wysokie miejsce, ale w rzeczywistości każde miasto podejmuje obecnie szereg trudnych decyzji, ale dzięki temu nasze miasta zmieniają na lepsze się bardzo dynamicznie”.

O brak wielu metropolii w czołowej dwudziestce wymienionych w Indeksie miast zapytany został prof. Mariusz Sokołowicz, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego: „Mieszkanie w wielkich miastach to trade-off. Z jednej strony wiąże się z nim wiele czynników ryzyka, jak choćby większe zanieczyszczenie, ale z drugiej oznacza większą dostępność np. lekarzy specjalistów”.

Kamil Wyszkowski, prezes Rady UN Global Compact Network Poland, zwracał uwagę na zależności wynikające ze wskaźników ujętych w Indeksie a atrakcyjnością turystyczną miast, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Debatę poprowadził Marek Czyż z Radia Zet, a otworzyła ją Agnieszka Chłoń-Domińczak, prorektor Szkoły Głównej Handlowej, obecna zdalnie.

Partnerzy: Grupa LUX MED, Uniwersytet Łódzki