Przywództwo kobiet – panel Akademii Liderek Henryki Bochniarz

Otwarta i różnorodna Europa jest niemożliwa bez aktywnego udziału kobiet, a także ich obecności na wysokich stanowiskach w firmach.

Henryka Bochniarz powiedziała, że prowadzenie Akademii Liderek pozwoliło jej zapoznać się z historiami, jak różnymi ścieżkami kobiety docierają do szczebli zarządzających. – Warto zastanowić się, czy jest coś wspólnego w tych ścieżkach, które doprowadziły je do wysokich stanowisk, znaleźć wspólny mianownik dla ich karier – powiedziała.

Pierwszą historię opowiedziała Agata Mazurek-Bąk, członkini zarządu Veolia Energia Polska oraz dyrektor HR w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Kiedy szłam do Akademii Liderek, zabrakło miejsca w przedszkolu dla mojego dziecka. Zawsze jednak miałam silną potrzebę samodzielności. Zawodowo dużo podróżuję, jednak wierzę, że wszystko da się poukładać – dodała.

Aspekt samodzielności i odwagi przewijał się często w historiach panelistek, podobnie jak odporność na krytykę czy wsparcie ze strony rodziny.

Nie zabrakło rozmów o cechach liderki. Na pytanie „jakimi jesteście szefowymi”, parlamentarzystka Barbara Nowacka odpowiedziała, że polityka jest specyficzna, szefowanie w niej jest inne. – W polityce każdy musi wierzyć, musi być ta wspólnota idei. Konieczny jest też szacunek do innych ludzi i ich pracy – podkreśliła.

Nie do końca zgodziła się z nią Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED, mówiąc, że w firmie też ludzie muszą wierzyć. – Liderka musi mieć pasję i charyzmę, i musi umieć zarażać nimi innych ludzi. Jestem osobą bardzo dynamiczną, robię 30 rzeczy na raz, często zmieniam zdanie i nie wszyscy za mną nadążają. Żyję dzięki ludziom, kreuję liderów i przede wszystkim ich słucham. Są oni dla mnie pewnym drogowskazem – mówiła Anna Rulkiewicz.

Uczestniczki dyskusji zgodziły się, że dużo jest jeszcze do zrobienia – pod kątem opieki zdrowotnej, edukacji itp. I nie da się tych zmian wprowadzić bez udziału kobiet – liderek.

W dyskusji udział wzięły: Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, Agata Mazurek-Bąk, członkini zarządu Veolia Energia Polska oraz dyrektor HR w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Aleksandra Zouner, Executive Director for Management Accounting and Investor Relations, BNP Paribas, Agnieszka Graczyk-Szuster, Founder & CEO, Fundacja Kobiety Medycyny, Barbara Nowacka, parlamentarzystka oraz Anna Rulkiewicz, prezes, Grupa LUX MED.

Moderacja: Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej, Konfederacja Lewiatan

Partnerzy: Miasto Sopot, Veolia, Grupa LUX MED, Akademia Liderek Henryki Bochniarz, BNP Paribas, Fundacja Kobiety Medycyny