Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce? – cicha rewolucja na rynku

Popyt nie zmalał, zmalała natomiast liczba budowanych mieszkań. Przenosimy się na poza granice administracyjne największych miast. W najnowszym kwartalniku mieszkaniowym Otodom i Polityki Insight przedstawione zostały dane na temat rynku mieszkaniowego w III kwartale 2022. Wnioski omówiono podczas panelu: „Jak zwiększyć dostępność mieszkań w Polsce?” podczas EFNI 2022.

Zmiany na rynku mieszkaniowym zauważalne są obecnie w każdym aspekcie. – Rynek pierwotny jest obecnie w tzw. suchym doku. Znacznie zmalała liczba budowanych mieszkań – ocenia Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynkowa serwisu Otodom. –  Obserwujemy przejście w kierunku rynku wtórnego, ale do mieszkań zbudowanych w ostatnich 5 latach. Największy “boom” widoczny jest jednak na rynku wynajmu, co winduje też ceny. W porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku, ceny wynajmu wzrosły o 37 procent – dodaje analityczka Otodom. 

W 2005 roku 49 procent deweloperskich mieszkań w Polsce budowanych było w Warszawie. Dziś jest to 10 procent. Rynek przeniósł się poza granice administracyjne największych miast.  – Należy zadać sobie pytanie: gdzie będzie mieszkać pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków? Co zaoferują im duże miasta, w których koszty życia horrendalnie rosną? – pytała Joanna Erbel, ekspertka ds. mieszkaniowych, członkini rady programowej Fundacji Rynku Najmu. 

Według analizy danych zebranych przez Otodom i Politykę Insight zmieniło się tempo wzrostu cen mieszkań. Obecnie mieszkania wciąż drożeją, ale jest to wzrost wolniejszy niż w poprzednich dwóch kwartałach. 

W debacie udział wzięli: Katarzyna Kuniewicz, analityczka rynkowa, Otodom, Michał Guć, wiceprezydent Miasta Gdyni ds. innowacji, Hanna Milewska-Wilk, socjolożka, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, Adam Nowodworski, założyciel i prezes zarządu, Homfi oraz Private House Brokers, Konrad Płochocki, wiceprezes i dyrektor generalny, Polski Związek Firm Deweloperskich oraz Joanna Erbel, ekspertka ds. mieszkaniowych, członkini rady programowej Fundacji Rynku Najmu.