Komisarze EU dla EFNI 2022 [WIDEO]

Europejskie Forum Nowych Idei od początku swojego istnienia, ponad 11 lat temu, związane było ze sprawami Unii Europejskiej. Gościli u nas przedstawiciele najwyższego szczebla unijnej administracji, by dyskutować o przyszłości naszego kontynentu. W tym roku jednym z prelegentów Forum będzie Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, a pięcioro komisarzy przygotowało specjalne wystąpienia dla uczestników EFNI.

W specjalnym przekazie do uczestników EFNI, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii Dubravka Šuica zwróciła uwagę na konieczność dbania o rozwój demograficzny Unii – tylko dzięki niemu starania skupione na cyfrowej i zielonej transformacji mogą odnieść pożądany skutek. „Musimy budować odporność demograficzną Unii poprzez naszą gospodarkę: realizując najpotrzebniejsze inwestycje, zabezpieczając przyszłość naszych firm i redukując podziały pomiędzy wsiami a miastami” – zwracała uwagę wiceprzewodnicząca. Całość jej przemówienia dostępna jest tu.

Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości, podkreślił w swoim wystąpieniu, że praworządność jest jednym z kamieni węgielnych europejskiej wspólnoty, wpływającym także na rozwój biznesu. „Gdy praworządność jest przestrzegana, przedsiębiorstwa mają do dyspozycji szerszy wachlarz możliwości. Skłania to również innowacyjne do inwestycji” – powiedział Reynders.

Unijna komisarz do spraw równości, Helena Dalli, mówiła o wzywaniach, jakie współczesny świat i wydarzenia takie jak pandemia czy rosyjska agresja w Ukrainie stwarzają osobom z marginalizowanych grup: „Istnieją jednak przesłanki dające nadzieję na przyszłość. Europejczycy i Europejki są zdeterminowani, aby była ona równa i sprawiedliwa dla wszystkich”. Jej wystąpienie obejrzeć można pod tym linkiem.

„Niepewności często nie doceniamy”, mówi komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira. Wskazała także na dwa błędy, które do tego prowadzą: „Pierwszym jest wiara, że nie dojdzie do najgorszego. Drugim – założenie, że inni myślą i działają tak samo, jak my sami. Mimo to ostatnie lata udowodniły, że czarne łabędzie naprawdę istnieją”. Posłuchajcie jej przemówienia tutaj.

W swoim wystąpieniu Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, podkreślał wpływ wojny w Ukrainie na Unię Europejską, w szczególności na jej gospodarkę i rynek pracy. Mówił zarówno o już wdrożonych rozwiązaniach krótkoterminowych, jak i o tym, co wspólnota powinna zrobić w średnim i długim terminie, by zmniejszyć negatywne skutki wojny.