Gospodarka — nadmiar czy umiar?

Żyjemy i działamy w czasach pandemii, wojny w Ukrainie, kryzysów ekonomicznych. Tym tematom poświęcony będzie trzeci blok tegorocznego EFNI. Podyskutujemy także, czy możliwe jest odejście od gotówki.

XI edycja Europejskiego Forum Nowych Idei podzielona będzie na cztery ścieżki tematyczne. Wydarzenia związane z ekonomią zebrane będą pod hasłem „Gospodarka – nadmiar czy umiar?”.

Poza szukaniem odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, zastanowimy się przede wszystkim, jakie wnioski płyną z doświadczeń pandemicznych oraz innych kryzysów ekonomicznych i finansowych. Porozmawiamy także o tym, czy biznes może sobie radzić bez wsparcia państwa i wspólnot oraz o tym, jaki model rynku sprawdzi się w trudnej przecież do przewidzenia przyszłości.

Przyjrzymy się również temu, jak zapobiec problemom z łańcuchami dostaw, których świat doświadczył w czasach pandemii. Przeanalizujemy zmiany na rynku pracy zachodzące w ostatnich latach. Zajmiemy się rynkami finansowymi w dobie niepewności, przybliżymy, jaki może być konsument przyszłości.

Spróbujemy także wspólnie odpowiedzieć na pytanie, czy czeka nas zmierzch gotówki. Zjawiska społeczne i gospodarcze ostatnich lat i miesięcy determinują zmianę w postaci odejścia od gotówki. Czy będzie ona trwała? Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń sprzyjał rozwiązaniom redukującym kontakt z gotówką i bezpośrednie transakcje między ludźmi na rzecz szeregu rozwiązań cyfrowych. Wzmocniło to wiele innych trendów, jak choćby wzrost wartości e-commerce w Polsce. Zastanowimy się, czy wzorem innych państw, jak Szwecja czy Dania, konsument będzie coraz rzadziej mieć kontakt z gotówką, które z trendów już dziś dostrzegalnych staną się praktyką rynkową. Przyjrzymy się też konsekwencjom dla dostawców usług cyfrowych.

Więcej szczegółów dotyczących programu i gości EFNI 2022 już wkrótce. Dołącz do nas w Sopocie między 12 a 14 października podczas dyskusji o tym, co będzie jutro.