Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu.

SOPOT | 27-29 września 2017
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Przyszłość świata w szponach chaosu czy w naszych rękach?


Sopot, 29 września 2017

Ostatniego dnia konferencji „Europejskie Forum Nowych Idei” odbyło się spotkanie

z autorami książki „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm”. Przybliżyło ono kulisy powstawania publikacji.

 

„Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm” to książka, która traktuje o najważniejszych zagrożeniach dla współczesnego świata. Autorzy – w charakterystyczny dla siebie sposób, pełen ironicznych uwag wynikających ze znacznej różnicy poglądów – wskazują pożądany kierunek rozwoju cywilizacji.

 

– Czytając książkę jesteśmy świadkami rozmowy dwóch ludzi, którzy często się ze sobą nie zgadzają. Co warto zaznaczyć, robią to w sposób serdeczny i pełen szacunku – tłumaczy Roman Młodkowski, dyrektor programowy Forbes Polska, moderator rozmowy.

 

Publikacja jest efektem tygodniowej dyskusji profesorów, przeprowadzonej w Radziejowicach.

– Na początku miałem wątpliwości co do tego, czy napisać tę książkę, ale doszedłem do wniosku, że warto – tłumaczy prof. Grzegorz W. Kołodko. – Jednak większą odpowiedzialnością za to, że ta publikacja miała miejsce, obarczam profesora Koźmińskiego – dodał.

 

Jak zauważa prowadzący, publikacja jest zbiorem zagrożeń istniejących we współczesnym świecie. Profesor Koźmiński podaje czynniki, które prowadzą do rozwoju nacjonalizmu, mogącego przybrać niesympatyczną postać. Zalicza do nich m.in. rozwój technologii, który powoduje eliminację średnio wykwalifikowanych miejsc pracy czy globalizację. Profesor Kołodko uważa jednak, że współczesnym kursem cywilizacji można sterować.