Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu.

SOPOT | 27-29 września 2017
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Polska za 20 lat. Jak technologia zmieni naszą rzeczywistość?


Sopot, 27 września 2017

O szansach Polski na zniwelowanie luki technologicznej wobec krajów zachodnich i umacnianiu pozycji w obszarach, które są już traktowane jako nasza specjalizacja  rozmawiano na EFNI w trakcie dyskusji dotyczącej wpływu zmian technologicznych na polską rzeczywistość.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że potencjał Polski nie odbiega od potencjału krajów lepiej rozwiniętych, wskazywali jednak na problemy – zarówno legislacyjne jak i mentalnościowe, które blokują rozwój nowych technologii. Na pytanie – jak zasypać luki technologiczne Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Katedry Zarządzania Międzynarodowego Akademii Leona Koźmińskiego odpowiedziała, że przede wszystkim powinniśmy poszukiwać luk i nowych obszarów, które są do zagospodarowania, zamiast próbować kopiować rozwiązania z Doliny Krzemowej.

Krystian Jażdżewski, prof. nauk medycznych z Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wskazał na technologie, które pomagają w dużej mierze przyspieszyć diagnostykę chorób nowotworowych – Na każde 600 osób jesteśmy w stanie pomóc 30 osobom, gdyby tylko udało się dotrzeć do szerokiego grupy – mówił prof. Jażdzewski. Podkreślił, że największym problemem jest dotarcie z informacją do osób, które mogłyby mieć możliwość się przebadać.

Na pytanie jak wspierać rozwój technologii Jacek Czerniak, dyrektor departamentu klientów globalnych z Citi Handlowy odpowiedział, że największym wyzwaniem dla startupów jest komercjalizacja. I tu wskazał rolę państwa, które powinno zbudować system wspomagający transfer technologii.

Maciej Witucki, przewodniczący rady nadzorczej Orange, podsumowując dyskusję na temat tego jak zmieni się Polska w najbliższych dwóch dekadach podkreślił, że największym potencjałem Polski są młodzi ludzie, którzy widzą potencjał rozwoju w Polsce i wręcz zachęcają obcokrajowców do podjęcia studiów na polskich uczelniach.