REJESTRACJA NA VII EDYCJĘ EFNI JUŻ WKRÓTCE!

SOPOT | 27-29 WRZEŚNIA 2017
TwitterFacebookLinkedinYoutube
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Światowa gospodarka w czasach niepewności. Grupa Nowy Styl i Samsung laureatami konkursu Emerging Market Champions.


Grupę Nowy Styl wyróżniono za aktywność na rynkach zagranicznych oraz przejęcia firm w Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Samsunga nagrodzono za inwestycje zagraniczne w Polsce. Konkurs zorganizował Citi Handlowy.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się przed panelem ?Światowa gospodarka w czasach niepewności?, odbywającym się podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

– Cieszę się, że Emerging Market Champions wpisał się już w kalendarz Europejskiego Forum Nowych Idei – powiedział Prezes Zarządu Citi Handlowy Sławomir S. Sikora komentując wyniki konkursu. – Inicjatywa konkursu to wynik kilkunastu lat naszych doświadczeń współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, które realizują dzisiaj swoje plany rozwoju na rynkach zagranicznych oraz firmami z rynków wschodzących. Przedsiębiorstwa te są wspierane przez nas i inwestują w Polsce. Historie naszych laureatów to przykłady doskonałych praktyk – mam nadzieję, że będą punktem wyjścia dla toczących się podczas EFNI dyskusji nad przyszłością polskiej, europejskiej i lokalnej gospodarki ? dodał Sikora.

Po wręczeniu nagród laureatom rozpoczęła się dyskusja w panelu poświęconym przyszłości światowej gospodarki.

Jego moderator Andrzej Olechowski, przewodniczący rady nadzorczej Citi Handlowy zauważył z przekąsem, że teraz nastał czas wariatów. Kryzys finansowy wyprowadził gospodarkę ze stanu równowagi. Ceny surowców spadają, giełdy przeżywają wzrosty i upadki, handel międzynarodowy ledwo pełza. Źle się dzieje w polityce – powstało tzw. państwo islamskie, a duży kraj europejski najeżdża swojego sąsiada. – Wojny, które toczą się w Afryce i na Bliskim Wschodzie spowodowały, że 50 mln osób opuściło swoje miejsca zamieszkania ? dodał Olechowski.

A.S. Ramachandran, szef ds. Relacji z Międzynarodowymi Klientami z Rynków Wschodzących w Citi potwierdził, że żyjemy w trudnych czasach. W sektorze finansowym mamy do czynienia z globalizacją, nadmierną regulacją i cyfryzacją. ? Globalizacja nas nie opuści, ona pozostanie na dłużej. Banki muszą się dostosować do nowych oczekiwań klientów. Po kryzysie finansowym na banki spadła też ogromna fala regulacji, które duszą branżę i zmniejszają ochotę do inwestowania. I często nie przynoszą spodziewanych efektów. Dlatego szczególną wagę trzeba zwracać na etykę w biznesie, dobre praktyki. Wielką rewolucję w świecie finansów zapowiada cyfryzacja ? powiedział Ramachandran.

O niepewnych czasach mówił też Peter Baudrexl, CEO, Siemens Polska.

– Czy w takiej atmosferze będzie dodatkowy popyt, który uruchomi nowe inwestycje? ? pytał Baudrexl. – Widzimy, że inwestycji nie ma w państwach niestabilnych politycznie. Ważne jest też, żeby zachować równowagę między nauką i biznesem. Te relacje dobrze funkcjonują w USA, znacznie gorzej w Polsce ? dodał CEO Siemensa.

Piotr Dziwok, prezes zarządu Shell Polska przekonywał, że sektor energetyczny ma wielki wpływ na nowoczesną gospodarkę. Od wielu lat rośnie zapotrzebowanie na energię, a do 2040 roku może być wyższe ono nawet o 30-40 proc. Obecne złoża węgla, gazu nie zaspokoją wszystkich potrzeb. Problemu nie rozwiążą również odnawialne źródła energii. Jego zdaniem jesteśmy więc skazani na poszukiwania nowych źródeł energii.

O skutkach kryzysu finansowego w latach 2008-2009 mówił Marcos Bonturi, dyrektor ds. relacji globalnych w OECD. ? Ożywienie gospodarcze postępuje powoli w USA i Europie – uważa. – Osłabły rynki wschodzące, szczególnie Chiny, Rosja i Brazylia. Handel rośnie wolniej niż PKB, kuleją inwestycje, które nie powróciły do poziomu sprzed kryzysu. Obserwujemy spowolnienie produktywności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz trudniej nadążają za innowacyjnymi firmami. Powiększają się wreszcie nierówności społeczne, tak w krajach rozwiniętych, jak i gospodarkach wschodzących ? powiedział Bonturi.

Partnerem panelu był Citi Handlowy. Partnerem merytorycznym było Centrum Stosunków Międzynarodowych.