REJESTRACJA NA VII EDYCJĘ EFNI JUŻ WKRÓTCE!

SOPOT | 27-29 WRZEŚNIA 2017
TwitterFacebookLinkedinYoutube
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Kapitalizm do poprawki


Kapitalizm może być i cudowny i okropny. Nie jest idealny, ale nie jest też kompletnie zepsuty. Wymaga naprawy, bo w niektórych obszarach się nie sprawdza. Potrzebuje więcej etyki, uczciwych zasad i dobrych praktyk ? przekonywali uczestnicy sesji plenarnej ?Jak naprawić kapitalizm??, która odbyła się w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei 2015 w Sopocie.

Jeśli spojrzymy w przeszłość to zobaczymy, że kapitalizm się sprawdził ? przekonywała Maria Morris, wiceprezes wykonawczy ds. świadczeń pracowniczych w MetLife. W ciągu ostatnich 50 lat PKB liczony na osobę wzrósł trzykrotnie. Ale pojawiają się też niepokojące zjawiska ? wzrost nierówności, niezadowolenie z pracy ogromnych grup zatrudnionych. ? Dlatego musimy odświeżyć kapitalizm ? uważa.

? To zadanie dla nas wszystkich ? rządów i prywatnych korporacji. Ważne będą inwestycje w pracowników, bo one zwiększą zadowolenie z wykonywanej pracy. Poprzez zwiększenie produktywności, zabezpieczenia zdrowia pracowników odmienimy oblicze kapitalizmu w przyszłości ? dodała.

Ondřej Liška, dyrektor krajowy na Czechy w Ashoka CEE też uznał, że kapitalizm wymaga naprawy. Podał przykład ? w 1982 roku w Wielkiej Brytanii było tylko 7 prezesów dużych firm, którzy otrzymywali zarobki powyżej 1 mln funtów. Dzisiaj są ich tysiące. W tym samym czasie poziom zarobków klasy średniej ? lekarzy, nauczycieli, pracowników albo się nie zmienił, albo wręcz spadł. Nierówności narastają coraz szybciej. Jednak jego zdaniem kapitalizm już wielokrotnie udowodnił, że potrafi się zmienić. Nie wolno jego naprawy zostawić w rękach polityków. To zadanie dla samych przedsiębiorców, a zacząć należy od przywrócenia zaufania, wprowadzenia do biznesu zasad etyki, uczciwości i wartości.

W kapitalizm wierzy również Peter E. Ohser, executive vice president, Business Development, MoneyGram International Inc. ? Kapitalizm może nie jest idealny, ale nie jest też kompletnie zepsuty. Trzeba go naprawić, bo kapitalizm to odbicie społeczeństwa. Jeżeli chcemy go zmienić, to musimy zmienić społeczeństwo. Rozwijać firmy oparte na wartościach. Pracownicy takich właśnie poszukują ? to będzie jednak długi proces.

Zdaniem Thomasa Pogge, dyrektora w niemieckiej instytucji Global Justice Program nie ma jednego kapitalizmu. Inny jest w USA, Norwegii czy Szwecji, inny w Chinach czy Brazylii.

? Kapitalizm potrafi być cudowny, ale też okrutny. Dopuścił do nadmiernego wzrostu nierówności w skali globalnej, jak i poszczególnych krajach. W ostatnich latach dochody najbiedniejszej części społeczeństwa spadły o 4 proc., a tych najbogatszych wzrosły o 95 proc. 66 osób na świecie ma obecnie tyle dóbr, co 3,7 mld osób najbiedniejszych. Jedna trzecia zgonów na świecie wynika z nędzy. Pewna forma kapitalizmu, która prowadzi do takich zjawisk wymaga więc naprawy ? podsumował.

Partnerem sesji plenarnej był MetLife. Partnerem merytorycznym był Global Compact Network Poland.