Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu.

SOPOT | 27-29 września 2017
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag

Analogowe symulacje marsjańskie – nauka czy już biznes?


Sopot, 28 września 2017

Dynamiczny rozwój marsjańskich symulacji analogowych to świetna okazja do zacieśniania współpracy pomiędzy nauką a biznesem, przekonują przedstawiciele fundacji EXORiON. Według inicjatorów pierwszej w pełni polskiej misji analogowej, działy R&D na skutek udziału w misjach mogą się spodziewać wzrostu wydajności swoich technologii nawet o 10 procent.

Prysznic zużywający jedynie pół litra wody na jedno użycie, pierwszy polski kombinezon do symulacji marsjańskich, holter do monitorowania aktywności serca w przestrzeni kosmicznej, łaziki z Politechniki Warszawskiej i maska gazowa –  to tylko niektóre polskie wynalazki, które zostały poddane próbie podczas pierwszej w pełni polskiej analogowej misji marsjańskiej EXO 17 w ośrodku badawczym Mars Desert Research Station w stanie Utah.

Jak wyjaśniali podczas swojej prezentacji przedstawiciele fundacji EXORiON (Jędrzej Górski, Jakub Falaciński i Krzysztof Jędrzejak) testy sprzętu przeprowadzane podczas misji analogowych to między innymi znakomita okazja do zacieśniania współpracy pomiędzy nauką, a biznesem, choć siłą napędową eksperymentów są zazwyczaj naukowcy, jak podkreśla inżynier kosmiczny, Jędrzej Górski. Testy stanowią również świetną okazję rozwojową dla działów R&D. Ekspozycja rozwiązań technologicznych na ekstremalne warunki panujące podczas tego typu misji pomaga wykryć niewidoczne w innych okolicznościach obszary optymalizacji i pozwala na zwiększenie ich wydajności o nawet 10 procent.

Podsumowując: udział firm w eksperymentach analogowych to realne oszczędności. Następna polska misja w Utah planowana jest na 2019 rok.